Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rafinovaná vláda a babyboom v Česku

03.02.2006 11:53

Během prosincové „smršti“ se český parlament, kromě jiného, usnesl na zvýšení porodného a rodičovských přídavků. Rodič, který se stará o dítě, resp. jehož dítě nechodí do jeslí či školky, by měl mít nárok na zhruba sedm a půl tisíce čistého měsíčně, a to až do čtyř let věku dítěte. Už dnes je u nás „rodičovská dovolená“ nejdelší na světě, zvýšení rodičovských dávek by přišlo na nějakých 12 miliard, spíše však více, protože by se více lidí o dávku hlásilo.

Hlavní motivací poslanců bylo zvýšit atraktivitu rodičovské dovolené a zvýšit tak nízkou míru porodnosti v Česku. Po několika týdnech se však vláda, či alespoň její premiér, vysokých výdajů na rodičovské dávky zalekl a přislíbil, že se celý návrh pokusí zastavit v Senátu. Jde o hezký příklad nekonzistentnosti politiků (ne nutně premiéra, ten není poslancem a o návrhu na zvýšení rodičovských dávek proto nehlasoval). Odvolám, co jsem slíbil je normální způsob uvažování.

Nicméně v tomto případě si můžeme zaspekulovat, že politici nejsou hloupí, ale naopak mimořádně rafinovaní: Možná se dohodli, že zkusí zvýšit porodnost pomocí triku, který je nakonec nebude nic stát. Napřed slíbili vyšší porodné a vyšší rodičovské dávky. Stalo se to zrovna vhodně před Vánoci, kdy jsou noci nejdelší a lidé tráví více času doma. Všechny sliby pak politici odvolali až na Nový rok, kdy stejně nikdo není schopen vnímat, co v té televizi říkají.

Mezitím, ve vánočním týdnu, se mladé rodiny těšící se na vyšší dávky činily a za devět měsíců se můžeme těšit na várku novorozenců. Takže malý babyboom bude. A zadarmo. Není to geniální?

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • poslanci - termiti
  03.02.2006 14:39

  že politici nejsou hloupí - kdyby jenom hloupi.vetsina z nich je naprosto blbejch.hlasuji o necem a ani nevedi o cem.to je jakobych ja kroutil v praci nejakym knoflikem,ci pismenkem na klavesnici a nevedel co to udela !!!!!! to bych tedy dlouho v ty praci nevydrzel !!!!
  ppetr
 • a nemáte
  03.02.2006 13:41

  ještě jinou, také tak zajímavou informaci...?
  mgns
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data