Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Česká republika lituje veta Polska v diskusi o DPH, kompromis byl přijatelný

MF: Česká republika lituje veta Polska v diskusi o DPH, kompromis byl přijatelný

1.2.2006 9:29
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Výsledná dohoda přinášela České republice čtyři důležité výhody - časově neomezenou možnost uplatňovat nižší sazbu DPH na dodávky tepla a teplé vody, prodloužení výjimky na rekonstrukci bydlení, prostor pro uplatnění nižší sazby DPH na naprostou většinu bytové výstavby a záruku, že se Evropská unie k diskusi o přínosu nižších sazeb DPH vrátí ještě před ukončením českých přechodných období. "Česká republika vytěžila ze stávajícího kompromisu maximum. Je vidět, že jasný a aktivně prosazovaný postoj může přinést důležité změny," říká první místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Vzhledem k výsledkům jednání s předsednickou zemí a s Evropskou komisí se Česká republika rozhodla podpořit navržený kompromis. "Domnívám se, že konečná podoba dohody umožňovala novým členským zemím zachovat výhodné podmínky a zároveň připomínat rozdíly mezi situací starých a nových členských zemí. Dlouhodobě považuji rozdíly za neudržitelné a budu se snažit o nápravu," zdůrazňuje Bohuslav Sobotka. Nejlepší příležitostí bude diskuse o dopadech snížených sazeb na zaměstnanost a hospodářský růst v polovině roku 2007. "Podařilo se dosáhnout toho, aby se stavebnictví stalo jedním z klíčových témat studie Evropské komise. Nepochybuji, že analýza ukáže prospěšnost výjimek v oblasti stavebních prací a podpoří tak argumenty nových členských států na prodloužení dojednaných výjimek," říká Bohuslav Sobotka.

Vzhledem k tomu, že se Polsko rozhodlo dohodu vetovat, bude muset předsednická země hledat jiné cesty k dosažení dohody. "I když jsem dával přednost loňskému britskému návrhu na prodloužení výjimek nových členských zemí do roku 2015, zůstává přijatelný i rakouský návrh - za podmínky zachování dohod, které jsme v uplynulém týdnu vyjednali," uzavírá Bohuslav Sobotka. Polské veto nás vrací na začátek debaty o prodloužení snížené sazby na teplo po roce 2007. Naopak nemá vliv na možnost České republiky účtovat sníženou sazbu DPH na bydlení. Vláda nyní připravuje návrh sociální politiky v oblasti bydlení tak, aby měli občané co nejdříve jistotu o výši DPH na výstavbu a opravu domů a bytů i po roce 2007.


Váš názor
 • narodni citeni
  1.2.2006 14:13

  volte Narodni stranu a mate po starostech s ODS , kazdej by si mel apson rpecist o co se tahle strana snazi bez toho aby delal zavery podle novin a tupyho novinarskyho osocovani a bojkotu. Co se tyce staveni a nizzsi DPH v nasich podminkach a s nasim pristupen nemyslim ze se toprojevi driv jak za 10 let , ceskej pracovitej narod si udela vsecko sam a najimani stavebnich firem se akorat stane luxus jinak se pojede dal za stary ceny. S tim polskym bojkotem souhlasim s vama chlapi ze sme je v tom zase nechali je to banda kasparu ktery si lezou vzajemne do p**ele a beda jak si nekdo prdne.
  bohumil trubka
 • Přizdisr...
  1.2.2006 10:50

  Přizdisráči, nechali v tom chudáky Poláky samotný i teď. Bohužel včera ve zprávách názor v tomto duchu nezazněl, takže národ má teď pifku na naše severní bratry a lituje snaženlivého Sobotky, než aby tomu bylo naopak...
  VH
  • přesně
   1.2.2006 11:19

   Koukal jsem na zprávy a další blbá zpráva je, že ani ODS se Poláků nezastala. Jen se pokoušeli otírat o ČSSD, že neumějí vyjednávat.
   Dušan D.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů