Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Czechinvest: Investice LG.Philips se už teď vyplatila

31.1.2006 9:00
Autor: 

Následuje tisková zpráva Czechinvest
Vedení společnosti LG.Philips informovalo český stát o finanční situaci své mateřské společnosti a vlivu na aktivity společnosti v České republice. Agentura CzechInvest nyní vyhodnocuje, jaké kroky bude nutné ze strany státu podniknout.

„Je to velmi nepříjemná situace, nicméně je to bohužel nedílná součást fungování volného trhu,“ komentuje situaci generální ředitel agentury CzechInvest Tomáš Hruda, a upozorňuje: „Česká republika má štěstí, že v celé historii podpory investic řeší takovýto problém teprve podruhé – přičemž proti tomu se jí podařilo získat více než 600 doposud úspěšných projektů. Navíc stále ještě existuje možnost, že český závod bude schopen existovat samostatně.“

Společnost LG.Philips získala na svůj závod v Hranicích na Moravě veřejnou podporu v celkovém objemu 1 360 650 000 Kč, a to za podmínky, že investuje 200 mil EUR (do 20.6.2003), zaměstná 3 250 pracovníků (do 31.12. 2007) a rekvalifikuje 2 000 lidí (do 31.12.2008). Mezi podmínky patří, že do roku 2010 investuje do technologického centra na vývoj a inovaci obrazovek, a že do stejného roku výrazně přispěje k rozvoji subdodavatelské infrastruktury v přilehlých okresech s vysokou mírou nezaměstnanosti. Daňovou pobídku investor nečerpal. Příprava pozemku stála 170 mil. Kč.

Doposud společnost LG.Philips proinvestovala 350 mil. EUR, což je o 150 mil. EUR, více než činil smluvní závazek. Nyní zaměstnává zhruba 1 300 pracovníků, přičemž na splnění svého závazku – zaměstnání a rekvalifikování dalších téměř 1 900 lidí – má čas do konce roku 2007, resp. 2008.

Už v tuto chvíli se však investice společnosti LG.Philips české ekonomice vyplatila. Zatímco náklady státu na získání projektu dosahují zhruba 1,5 mld. Kč, zisky státu z působení společnosti v ČR jsou ve výrazné převaze - v současné době představují nejméně 3,2 mld. Kč. Největší podíl na tomto přínosu mají mzdy vyplácené zaměstnancům po dobu téměř pěti let, dále objem zprostředkovaných kontraktů pro české dodavatelské firmy a odvody na sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance. Navíc za dobu působení LG.Philips v ČR stát ušetřil další nejméně 1 mld. Kč na sociálních dávkách pro nezaměstnané - vezmeme-li v úvahu, že jeden nezaměstnaný stojí státní pokladnu ročně zhruba 170 tisíc Kč.

V případě, že investor závazky vyplývající ze smlouvy o poskytnutí veřejné podpory nesplní, je povinen poskytnuté dotace a půjčky vrátit v plné výši. Pouze v případě dotace na vytvořené pracovní místo musí vrátit poměrnou část dotace, včetně penále z dlužné částky ve výši 140 % diskontní úrokové sazby ČNB. Všechny případné spory s LG.Philips Displays budou řešeny dohodou. Nedojde-li k takové dohodě, jsou obě strany dle uzavřené smlouvy oprávněny předložit vzniklý spor Rozhodčímu soudu, kterým se pro tento případ rozumí Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky.

„Věříme ale, že tento vývoj nenastane, a že český LG.Philips bude schopen své závazky splnit nebo vyrovnat,“ doplnil Tomáš Hruda s tím, že: „Pokud ne, jsme připraveni najít relativně rychle nového investora pro objekt závodu LG.Philips, stejně jako se to podařilo v případě společnosti Flextronics, jejíž halu se podařilo obsadit ještě kvalitnějším projektem korporace Honeywell. Rozhodně nelze na základě těchto dvou ojedinělých případů zpochybňovat celý systém investiční podpory v ČR. Bez něj by naše země tak velkého a zdravého ekonomického růstu, kterého jsme dnes svědky, nedosáhla.“


Váš názor
 • Investice se už prý vyplatila...
  31.1.2006 11:01

  To vůbec není nicp roti tomu, jak se nám všem ještě vyplatí v příštích měsících... A souhlasím s naplaveninou... Na CzechInvestu jsou zjevně ekonomičtí analfabeti, že počítají hrušky s jabkama a zapomínají odečítat rybíz !!!!!! Klasické obrazovky jsou již dávno za zenitem slávy, budoucnost taková výroba nemá prakticky žádnou... A hlavně, nikdo ještě veřejně neřekl, že ti zaměstnanci (byť zřejmě jen část) mohli tvořit něco užitečnějšího, co by mohlo výrazně snížit výhody této investice !!!!!!
  QEntity
 • Manipulace
  31.1.2006 10:45

  Přes své ekonomické vzdělání tomu nerozumím. Chápu, že se Czechinvest potřebuje obhájit, ale proč z nás dělá blbce? Chápu, že do příjmů z této investice uvede odvody z mezd, akceptuji (i přes výhrady), že zahrnula úspory za dávky v nezaměstnanosti (zapomněli ale odečíst dotace na prac. místo), ale zahrnout do příjmů z investice mzdy vyplacené zaměstnancům mi připadá jako čistá manipulace. Stejně tak výroky p. Sobotky ohledně vrácení investičních pobídek. Z čeho by je asi krachující LGPD zaplatila. Rovněž prohlášení pana Urbana o perspektivnosti výrobního programu. Každý ví, že klasické obrazovky končí a investice do změny výrobního programu asi LGPhillips už neprovede. Že by opět český daňový poplatník?
  Naplavenina
Aktuální komentáře
19.6.2018
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
  14:30USA - Počet nově zahájených staveb