Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O kolik česká ekonomika stáhla náskok Evropské unie?

O kolik česká ekonomika stáhla náskok Evropské unie?

21.3.2002 16:23
Autor: 

Dnes zveřejněná data o hrubém domácím produktu umožňují spočítat, jak se změnila ekonomická úroveň v ČR vůči EU, případně jiným zemím. Jak jsme již informovali, HDP se v ČR v loňském roce zvýšil o 3,6%. V EU činil růst HDP 1,5%. Podle oficiálních dat Eurostatu dosahoval český HDP na obyvatele přepočtený podle parity kupní síly 59% průměrné úrovně EU. V roce 2000 jsme však pár desetinek ztratili, neboť česká ekonomika rostla tempem 2,9%, zatímco v EU to bylo 3,3%. Loňský rok byl příznivější a díky rychlejšímu růstu v ČR se náskok EU snížil 1,2 procentního bodu a český HDP se dostal na 60% průměru EU. Tím je zodpovězena otázka uvedené v nadpise. Za připomenutí však stojí fakt, že již bylo i lépe. V roce 1996 dosahovala česká ekonomika 64% průměrného HDP v EU.

Podívejme se také na ostatní země středoevropského regionu. Polsko v roce 1999 dosahovalo 39% průměru EU. V roce 2000 sice tamní ekonomika rostla rychleji než EU, loňské zpomalení však dosáhnutou konvergenci smazalo a polský HDP stále stojí na 39% průměru EU. Stejně, ale v opačném gardu se vedlo Slovensku. Ze 48% průměru EU v roce 1999 se předloni díky pomalejšímu růstu o něco málo vzdálilo, loňský rok však pomohl vrátit se Slovensku na stejnou úroveň jako v roce 1999. Maďarsko a Slovinko si vedou v posledních několika letech nejlépe. Obě země od roku 1999 každoročně ukrojily z náskoku EU jeden procentní bod. Maďarský HDP nyní dosahuje 52% průměru, slovinský již překročil hranici 70%.

Nyní se pokusme podívat do budoucnosti. Nejdříve vezměme jednoduchý scénář, kdy budeme předpokládat růst HDP v EU na odhadované dlouhodobé potenciální úrovni 2,5% ročně. V případě růstu HDP v ČR o dvě procenta vyššího bychom se dostali na 70% průměru EU v roce 2009. Stejné úrovně jako v roce 1996, kdy jsme dosahovali 64% EU, bychom dosáhli v roce 2004. A kdyby bychom dostihli EU? V roce 2028.

Pokusme se tento scénář trochu zreálnit. Evropská komise předpokládá, že ekonomika EU poroste v letošním roce tempem 1,4% a v roce 2003 by měla zrychlit na 2,9%. Prognózy MMF pro eurozónu jsou podobné. Českou ekonomiku čeká konsolidace veřejných rozpočtů. O rozpočtové situaci již bylo napsáno mnoho. Předpokládejme, že se některá z budoucích vlád odváží učinit přítrž prohlubujícím se schodkům a k reformě fiskální politiky přikročí. Odhadli jsme, že by negativní fiskální impuls mohl dosáhnout až úrovně 3% HDP. Toto "utahování opasků" by nás za jinak stejných předpokladů stálo tři roky zdržení v dohánění Evropské unie. Na úroveň 70% EU bychom se dostali až v příštím desetiletí (v roce 2012) a zcela bychom mohli náskok EU smazat až po roce 2031. Současní vysokoškoláci se tohoto okamžiku dočkají až těsně před důchodem.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university