Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak rostla česká ekonomika v závěru loňského roku?

Jak rostla česká ekonomika v závěru loňského roku?

15.3.2002 12:16
Autor: 

Příští čtvrtek zveřejní Český statistický úřad informace o hrubém domácím produktu ve 4. čtvrtletí. Polepšila si česká ekonomika? O kolik?
Předpovídání růstu hrubého domácího produktu zahrnuje řadu nejistot, což ztěžuje možnost přesného odhadu. Proto používáme více metod k odhadnutí změny HDP. Tentokrát naše modely ukazují na meziroční zvýšení HDP ve 4. čtvrtletí o 2-3%. Střední hodnota naší prognózy je 2,5%. Za celý loňský rok by se tak měl HDP zvýšit o 3,4%, což je nejvyšší hodnota od roku 1996!

Z pohledu užití HDP, tj. poptávková strana ekonomiky, se na růstu ekonomiky podílela spotřeba domácností a hrubá tvorba fixního kapitálu. Domácnosti se nijak neomezovaly ve výdajích za spotřební zboží. Reálné zvýšení mezd a ochota bank poskytovat spotřebitelské úvěry napomohly domácnostem a v posledku i hrubému domácímu produktu. Investice i nadále těžily ze současné vlny přílivu kapitálu ze zahraničí. Směrem dolů však statistiky HDP táhlo prohloubení reálného schodku obchodní bilance, k němuž dochází již 7 čtvrtletí v řadě. Zatímco reálný dovoz si udržel podobné tempo růstu jako ve 3. čtvrtletí, vývoz rostl pomaleji. Hlavního "viníka" musíme hledat v zahraniční poptávce. Růst ekonomiky Evropské unie se ve 4. čtvrtletí propadl do záporného teritoria (měřeno mezičtvrtletní změnou). Dovoz do zemí EU klesl o 0,8%, výrazně se však propadl dovoz v německé ekonomice, ve 4. čtvrtletí se meziročně snížil o 9,3%. Připomínat význam německé poptávky pro českou ekonomiku je asi zbytečné. To bohužel nemohlo zůstat bez odezvy v českých statistikách. Zatímco ve schodku obchodní bilanci vliv klesající zahraniční poptávky nepromítl, neboť jej kompenzovalo zlepšení směnných relací, v hrubém domácím produktu uvidíme vliv zpomalující ekonomiky Evropské unie v plné síle.

V tvorbě HDP, tj. z pohledu na nabídkovou stranu ekonomiky, můžeme očekávat kladný příspěvek průmyslu a sektoru služeb (zejména obchodní a finanční sektor, u ostatních služeb včetně dopravy došlo k poklesu).

V průběhu loňského rolu docházelo k postupnému poklesu tempa růstu HDP. V 1. čtvrtletí se HDP zvýšil o 4,0%, ve druhém o 3,8%, ve třetím o 3,2%. Jak již bylo uvedeno, ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme pokles na 2,5%. V průběhu letošního roku by však díky příznivější vnější ekonomické situaci mělo dojít opět k obratu. Akcelerace tempa hospodářského růstu by však měla být velmi mírná. V letošním roce očekáváme zvýšení HDP o 3,1%.

David Marek

Další informace o vývoji českého HDP naleznete ZDE.

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data