Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Silná koruna snižuje dovozní a vývozní ceny

Silná koruna snižuje dovozní a vývozní ceny

15.3.2002 11:04
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o cenách v zahraničním obchodu v lednu. Přestože tyto ukazatele nepatří mezi ostře sledované, mohou být v mnoha ohledech užitečné.

Index dovozních cen se v lednu snížil o 1,1%, v meziročním porovnání jsou tak dovozní ceny nižší o 7,5%. Vývozní ceny meziměsíčně klesly o 1,0%, meziročně o 4,7%. Výsledkem těchto cenových změn je meziměsíční zlepšení směnných relací o 0,1%, meziročně jsou směnné relace příznivější o 3,0%.

V rámci dovozních cen je nejvýznamnější pokles cen v dovozu nerostných paliv (-2,1%) a chemikálií (-2,0%). S výjimkou potravin a živočišných a rostlinných olejů však klesly také ostatní dovozní ceny. Na straně vývozu se snížily ceny ve všech komoditních skupinách opět s výjimkou živočišných a rostlinných olejů. Nejvíce zlevnil vývoz chemikálií (-3,3%).

Co je příčinou poklesu cen v zahraničním obchodu? Odpověď je vcelku jednoznačná - posílení kurzu koruny. Průměrný lednový kurz koruny vůči euru byl o 1,4% silnější než v prosinci, vůči americkému dolaru činí průměrné lednové zhodnocení 0,3%. Nominální efektivní kurz, spočítaný na koši měn reflektujícím podíl jednotlivých měn na obratu v zahraničním obchodu, v lednu posílil o 1,3%. Vzhledem k tomu, že tato hodnota převyšuje pokles dovozních i vývozních cen je zřejmé, že nebýt posílení koruny, ceny dovozu i vývozu by se v lednu mírně zvýšily, což odpovídá obratu ve vývoji cen surovin na světových trzích. Index světových cen surovin měřený Českým statistickým úřadem se v lednu meziměsíčně zvýšil o 1,4%, především zásluhou zvýšení cen ropy (4,2%), kovů (3,1%) a textilních surovin (5,7%). Vyššímu nárůstu indexu zabránily klesající ceny zemního plynu, jehož ceny sledují vývoj cen ropy s určitým zpožděním. V únoru tento trend pokračoval, index světových cen surovin se zvýšil o 0,4%.

Kromě cen surovin můžeme očekávat také zvýšení cen dováženého spotřebního zboží, jak naznačuje vývoj cen v zemích Evropské unie. Posílení koruny však bude opět kompenzovat tyto vlivy, nicméně v následujících měsících nás patrně nečekají tak výrazné poklesy dovozních a vývozních cen jako v lednu a závěru loňského roku. Postupně by se tak měl snižovat pozitivní vliv poklesu cen dovozu na domácí cenové indexy, tj. spotřebitelské ceny a ceny výrobců. Tento scénář by však mohlo zvrátit další rychlé posilování české měny na devizových trzích.

Dovozní a vývozní ceny hrají důležitou roli ve vývoji obchodní bilance. V lednu jsme se mohli radovat z relativně nízkého schodku obchodní bilance (-6,6 mld. Kč). Loni v lednu bylo záporné saldo o miliardu vyšší. Nicméně po rozkladu na vliv cenových změn a reálný vývoj obchodní bilance je obraz méně příznivý. Nebýt zlepšení směnných relací byl by lednový schodek obchodní bilance o 3,7 mld. Kč vyšší. Reálně se tedy saldo obchodní bilance zhoršilo o 2,7 mld. Kč. K reálnému zhoršování dochází již od poloviny roku 2000. Souvislost s domácím hospodářským cyklem je zřejmá a nejinak tomu bude také v datech o hrubém domácím produktu, jež budou zveřejněna příští týden.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data