Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Akciové trhy v uplynulém týdnu bez jednoznačného směru

27.02.2002 16:09
Autor: 

Americké akciové trhy ve sledovaném období mezi 20.2. a 26.2. končily nejednotně. Indexy klasických akcií rostly, DJIA se zvýšil o 1,75%, širší S&P500 přidal 1,04%, technologický Nasdaq však o 0,49% poklesl. Statistické údaje zveřejněné v tomto období byly nejasné. Zvýšil se počet zahájení staveb nových domů, rostl i prodej starších domů. Lednová inflace byla jen +0,2% a roční 1,1%. Dále se snížil počet nových nezaměstnaných. Objevila se však i nepříznivá čísla. Klesl index spotřebitelské důvěry a to po třech měsících nepřetržitého růstu. V lednu se také snížil přebytek státního rozpočtu. Na akciovém trhu poklesly IBM, Intel a Microsoft. Akcionářům IBM se nelíbí nejasné účetnictví firmy. Společnost přitom získala kontrakt za 4 mld.USD na výstavbu, provozování a údržbu sítě pro American Express. Zlepšené výhledy na letošní rok po-mohly k růstu akciím GE, Caterpillar a EastmanKodak. Nejistota možného konfliktu zvýšila cenu akcií Exxon-Mobil. Auditoři Arthur Andersen nabídli 800 mil.USD mimosoudního vyrovnání poškozeným věřitelům, kteří chystali žaloby za selhání u Enron. Stížnosti akcionářů J.P.Morgan kvůli informování o angažovanosti u Enron začal vyšetřovat bankovní dozor.

Americký akciový trh však celkově zatím stále nepřesvědčil. Dnes se sice očekává optimistický projev A.Greenspana před Kongresem, lze ale pochybovat, zda to bude tím konečným impulsem pro nastartování růstu. Spíše můžeme čekat stagnaci.

Evropské indexy ve sledovaném období přidaly. DJIA Stoxx50 se zvýšil o 2,44%, EuroStoxx50 vzrostl o 2,53%. Průmyslová produkce v zemích EMU se zvýšila v prosinci o 0,8%, ročně ale zaznamenala pokles o 4,1%. Za celou patnáctku EU byl měsíční růst 0,4%. ECB také obhajovala stávající nastavení úrokových sazeb eurozóny. Podpořil ji projevem E.Welteke, který vidí nebezpečí inflace, když náznaky růstu jsou podle něj již patrné.

Britský FTSE vzrostl o 2,29%. I přes růst cen nemovitostí v lednu oznámil guvernér Bank of England, že zvýšení úrokových sazeb, o němž se spekulovalo, není otázkou několika týdnů. Dařilo se pojišťovně Prudential, za po-slední pololetí se jí zvýšil zisk o 20%, z asijského regionu se zdvojnásobil.

Švýcarský SMI si připsal 0,18%. V zemi vzrostla nezaměstnanost na 2,3%. Ztrácely akcie ABB, její krátkodobé závazky jsou považovány za příliš vysoké. Swiss Re oznámila poprvé za svoji existenci v loňském roce ztrátu 2,9 mld.Sfr způsobenou teroristickými útoky. Letošní výhledy jsou ale příznivější.

Francouzský CAC40 zpevnil o 2,4%. HDP v zemi vzrostl za loňský rok o 2%, v 4Q01 ale o 0,1% poklesl. Do problémů se dostala France Telecom. Její podíl v německém mobilním operátorovi Mobilcom ohrozil nákup 5% akcií manželkou dosavadního šéfa firmy. Stížnosti Telecom zatím nebyly vzaty v úvahu. Telecom přitom shání peníze na snížení dluhů, které jsou nyní na úrovni 50 mld.Euro. Dividendu za loňský rok chce proto vyplatit buď cash nebo případným zájemcům ve vlastních akciích. Dobrý letošní rok s růstem zisku o 25% čeká farmaceutická Sa-nofi Synthelabo. Německý Dax se zvýšil o 2,46%. V SRN klesla předběž-ná únorová inflace. HDP země se v 4Q01 proti 3Q01 sní-žil o 0,3%, za celý rok klesl o 0,1%. Již čtvrtý měsíc za sebou se zvýšil ukazatel Ifo podnikatelské důvěry. Ten zatím vždy se zpožděním cca 6 měsíců předpovídal pohyb HDP. VW oznámila za rok 2001 růst zisku o 12%. Pro-deje automobilů v kusech ale vzrostly jen o 0,5%. Největ-ší zájem byl o luxusní Audi, těch si zákazníci odvezli o 10% více. Také poslední z velkých německých bank HVB se v roce 2001 snížil zisk o 35% především díky tvorbě rezerv na špatné úvěry. Obtíže má i Deutsche Telekom. Firma chtěla snížit zadlužení prodejem kabelových tele-vizních sítí americké společnosti Liberty, prodej jí byl ale regulátorem zakázán. Díky negativním náladám vůči ko-munikacím rovněž odloží IPO své mobilní T-Mobil, pří-jem z prodeje akcií měl být dalším zdrojem oddlužení. Výborné výsledky z minulého roku chce využít firma Porsche. Prodeje jí rostly především v USA, tam by také byla ráda uvedena na akciový trh. Díky problémům svě-tového ocelářství klesl zisk ThyssenKrupp v 4Q01 o 94%.

Ani evropské hospodářství dosud nevykazuje jednoznač-né příznaky konce recese. Proto nepředpokládáme, že by se v nejbližších dnech změnila na akciových trzích pesi-mistická nálada investorů.

(ČSOB, Trhy a komodity)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)