Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Loňské výsledky společností vyjdou tento týden: Co nás čeká?

Loňské výsledky společností vyjdou tento týden: Co nás čeká?

26.2.2002 10:25
Autor: 

Ve středu 25.2. zveřejní Český Telecom vybrané výsledky svého hospodaření v roce 2001, ve čtvrtek pak budou následovat ČEZ, Komerční banka a Unipetrol.

Co se případného dopadu na jednotlivé tituly týče, ze všech výsledků vypadají „nejzajímavěji“ výsledky Komerční banky. Obecně se očekává zvýšená tvorba rezerv na konci roku (mj. kvůli dluhovým derivátům jako CDO) a tvorba jednorázových nákladových položek, problémem je však odhadnou rozsah těchto nákladů. Náš odhad čistého zisku (2,2 mld. Kč), který je mezi těmi opatrnějšími (odhady analytiků se podle Reuters pohybují v pásmu 2,15-2,94 mld. Kč), mj. implikuje, že KB měla za čtvrtý kvartál ztrátu přes 300 mil. Kč. Pokud tedy budeme mít pravdu my, většina trhu by měla být zklamána, a případný pokles kurzu by podle nás vytvořil příležitost k nákupu akcií KB (naše doporučení zní kupovat, cílová cena 1 360 Kč). Pro interpretaci výsledků bude pochopitelně důležitá i struktura výsledků (provozní výsledek, tvorba rezerv, atd.).

Na druhou stranu výsledky Českého Telecomu (konsolidované, IAS, středa v poledne) se většinou pohybují kolem konsenzu trhu a nemívají větší dopad na kurz akcie. Náš odhad čistého zisku v roce 2001 (IAS, konsolidovaný zisk) je 4,76 mld. Kč, oproti konsenzu trhu (opět podle Reuters) 4,84 mld. Kč. Na úrovni EBITDA (tzn. provozní cash flow) čekáme 25,36 mld. Kč, tzn. zase jen marginálně méně, než je průměr trhu (25,43 mld. Kč).
Spíš než středeční výsledky bude pro titul důležitější průběh a výsledek privatizačního tendru, zde bychom měli být moudřejší do konce března.

ČEZ, který zveřejní své konsolidované výsledky podle IAS ve čtvrtek dopoledne, by podle nás měl vykázat čistý IAS zisk 10,4 mld. Kč (konsenzus Reuters je 10,48 mld. Kč). Skutečná čísla by se musela hodně lišit od očekávání, aby měla na titul větší vliv. Na úrovní EBITDA je naše projekce (27,0 mld. Kč) nad průměrným očekáváním trhu (25,4 mld. Kč). Vzhledem k očekávanému poklesu zisku v roce 2002 (mj. v důsledku agresivnější cenové politiky) je informace o vysokém zisku za rok 2001 důležitá, ale pro cenu akcie zřejmě ne rozhodující. Osud tohoto titulu bude spíš záviset na tom, jestli vládou projde navrhovaná restrukturalizace elektroenergetiky (ČEZ by měl koupit podíly FNM v REAS a sám prodat část podílu v ČEPS), případně na vývoji ohledně JE Temelín.

Konsolidované výsledky Unipetrolu za rok 2001 (podle CAS) asi budou nejméně zajímavé, a to z toho důvodu, že výsledky klíčových dceřiných společností již zveřejněny byly a konsolidace těchto dílčích výsledků by žádné velké překvapení přinést neměla. Navíc pro kurz Unipetrolu bude spíš než loňské výsledky důležitější poprivatizační restrukturalizace společnosti.

Naše podrobnější projekce výsledků za rok 2001, které mají být zveřejněny ve středu a ve čtvrtek, plus náš krátký komentář k nim (anglicky), naleznete ZDE.

Ondřej Daťka

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data