Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v lednu - vývoz, dovoz i schodek klesají

Zahraniční obchod v lednu - vývoz, dovoz i schodek klesají

22.02.2002 9:13
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek obchodní bilance dosáhl v lednu hodnoty 6,6 mld. Kč, což je o něco méně, než jsme očekávali (-8,5 mld. Kč). Loni v lednu činilo záporné saldo 7,6 mld. Kč. Vývoz meziročně klesl o 2,6%, dovoz se snížil o 3,3%. K meziročnímu snížení hodnoty vývozu a dovozu výrazně přispívají cenové změny - dovozní a vývozní ceny jsou nyní nižší než v loňském roce. Svou daň si však vybírá také pokles poptávky v zahraničí spojený se snížením hospodářského růstu.

Zahraniční obchod se vyvíjí stále poměrně příznivě, ač situace v Německu a dalších zemí EU nedává příliš nadějí na další expanzi českých exportérů na tyto trhy. Kromě poklesu poptávky je pro ně překážkou také silný kurz koruny. Přesto Česká republika v lednu dosáhla přebytku ve vzájemném obchodu s Německem i EU. Je však nutno upozornit, že se tyto přebytky snížily. Zatímco loni činila naše lednová bilance v obchodu s Německem 6,1 mld. Kč, nyní je to 1,9 mld. Kč. S celou EU jsme loni v lednu dosáhli přebytku 5,3 mld. Kč, letos 4,4 mld. Kč. Vývozy do Německa se meziročně snížil o 11%, do EU vyvážíme o 4% méně. Podařilo se zvýšit vývoz do zemí s tranzitivní ekonomikou, ovšem i zde dynamika postupně klesá.

Na nižší poptávku v západní Evropě doplatili zejména výrobci automobilů, neboť jejich vývoz se snížil o 11,5%. Tento výpadek však nahradily vývozy strojů a celkové vývozy strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostly o 4%. Na straně dovozu je nutno upozornit na dovoz jednoho civilního letadla a mimořádný nárůst dovozu zemědělského zboží a potravin (20,9%). Přesto celkový dovoz meziročně klesl, když hlavní příčinou je pokles dovozních cen, jež se nejzřetelněji projevuje v cenách surovin, nerostných paliv a chemikálií.

Pokud by nedošlo ke zlepšení směnných relací, schodek obchodní bilance by se nezlepšil, ale naopak prohloubil. Vzhledem k tomu, že ještě nejsou k dispozici přesné údaje o dovozních a vývozních cenách v lednu, musíme se spolehnout pouze na náš odhad. A ten říká, že by schodek obchodní bilance činil 9 až 10 mld. Kč, pokud by se nezměnily směnné relace. Cenovým změnám tak můžeme připsat zhruba 3 mld. Kč (ve směru snížení schodku obchodní bilance). Reálné faktory, tj. pokračující růst domácí poptávky a méně příznivý hospodářský vývoj v zahraničí naopak způsobily prohloubení schodku o zhruba 2 mld. Kč. Tento rozklad nám tedy potvrzuje, že ochlazení ekonomiky EU, a zejména Německa, na českou ekonomiku skutečně dopadá. Na štěstí tento efekt není příliš velký a již nyní přichází z eurozóny příznivé informace naznačující možnost brzkého obratu k lepšímu.

Pro celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance mezi 120 a 130 mld. Kč.

Marek David

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data