Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změny dovozních a vývozních cen loni odlehčily obchodní bilanci

Změny dovozních a vývozních cen loni odlehčily obchodní bilanci

14.2.2002 16:33
Autor: 

ČSÚ dnes kromě údajů z průmyslu zveřejnil také prosincové indexy cen dovozu a vývozu. Dovozní ceny se v průměru snížily o 1,5%, když největší pokles zaznamenaly ceny nerostných paliv (-3,9%). Ve srovnání s prosincem 2000 jsme však dováželi o 7,0% levněji. Vývozní ceny klesly meziměsíčně o 1,6% a jejich meziroční pokles se prohloubil na 3,9%. Směnné relace se tak meziměsíčně zhoršily o 0,1%, v meziročním srovnání se však zlepšily o 3,3%.

K čemu jsou údaje o vývozních a dovozních cenách užitečné? Jednou z možností, které nabízejí, je analýza obchodní bilance. Údaje o zahraničním obchodu jsou uváděny v nominálním vyjádření. Při znalosti vývoje cen v zahraničním obchodu jsme schopni určit, nakolik se na schodku obchodní bilance podílí změny v reálném množství dováženého a vyváženého zboží a kolik lze připsat pouze cenovým změnám. Jak to tedy bylo loni? Námi provedené výpočty ukazují, že nebýt výrazného zlepšení směnných relací, byl by schodek obchodní bilance podstatně vyšší. Připomeňme, že oficiální údaje ČSÚ hovoří o schodku obchodní bilance v loňském roce 119 mld. Kč. Zlepšení směnných relací však snížilo nominální schodek zahraničního obchodu o 28,1 mld. Kč. Nebýt posílení koruny, zlevnění ropy, zemního plynu, apod. byl by loňský schodek 147,1 mld. Kč. Tento údaj můžeme srovnat se schodkem obchodní bilance z roku 2000, 120,8 mld. Kč, neboť pro oba údaje jsou použity stejné vývozní a dovozní ceny. Výsledkem jednoduchých výpočtů tedy je, že reálný ekonomický vývoj v ČR a zahraničí vedl k prohloubení schodku o 26,3 mld. Kč. Příznivý cenový vývoj však zlepšil obchodní bilanci o 28,1 mld. Kč. Rozdíl, tj. 1,8 mld. Kč, odpovídá diferenci mezi loňským a předloňským schodkem obchodní bilance.

K čemu je takový rozklad dobrý? Pro nás je užitečný v tom, že nám pomáhá odhalit, jak se vyvíjela reálná obchodní bilance, která je součástí hrubého domácího produktu. Jak již bylo uvedeno reálně se obchodní bilance zhoršila. Podle našich výpočtů by mělo toto zhoršení snížit růst hrubého domácího produktu o 2,1 procentního bodu. Jinými slovy, kdyby nebylo reálného zhoršení obchodní bilance, vzrostl by HDP v roce 2001 o 5,4%, místo námi očekávaných 3,3%. Ovšem při akceleraci domácího hospodářského růstu a ochlazení v zemích EU by bylo obtížné udržet reálnou obchodní bilanci na předchozí úrovni.

Mnohé bude jistě zajímat obdobná kalkulace pro 4. čtvrtletí, neboť ještě neznáme údaje o HDP v tomto období. Na základě údajů o zahraničním obchodu a informacích o vývozních a dovozních cenách lze odhadnou příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP ve 4. čtvrtletí na -2,5 procentního bodu. Prognózu ostatních složek HDP a růstu HDP ve 4. Čtvrtletí si budete moci přečíst na našich stránkách na konci tohoto měsíce.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data