Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Inflace již půl roku klesá. Kde se zastaví její pád?

08.02.2002 9:19
Autor: 

Komentář doplněn
Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o spotřebitelských cenách za leden. Index spotřebitelských cen se meziměsíčně zvýšil o 1,5% (odhad Patrie i konsensus trhu: 1,4%). Meziroční změna indexu spotřebitelských cen je 3,7%, zatímco v prosinci činila 4,1%. Vývoj v rámci jednotlivých složek spotřebního koše potvrdil téměř přesně naše očekávání. Hlavními faktory lednového zvýšení ceny spotřebního koše byly úpravy regulovaných a věcně usměrňovaných cen, růst cen potravin a pravidelný lednový "přeceňovací" efekt. Naopak klesly ceny v pohonných hmot díky doznívání předchozího poklesu cen ropy a posílení koruny k dolaru a výprodeje v prodejnách oděvů a obuvi stlačily dolů ceny jejich sortimentu.

Leden je již typicky měsícem, kdy domácnostem podraží náklady na bydlení díky nápravě cenových relací u elektřiny, plynu, vody a dalších služeb a zboží. Po loňském výrazném zvýšení byl letošní rok k domácnostem milosrdnější. Nemá cenu rozepisovat se o jednotlivých zdražení. O tom se již psalo často. Podívejme se na celkové dopady deregulací do inflace. Zatímco loni zvýšily deregulace index spotřebitelských cen o 1,4%, letos je příspěvek k inflaci přesně poloviční. Právě zde se nachází hlavní příčina poklesu meziroční inflace.

A mohlo být ještě lépe. Kdyby ovšem nebylo výrazné zvýšení cen potravin. Ty se sice zdražují pokaždé s začátkem nového roku díky sezónnímu zdražení zeleniny včetně brambor, letošní leden však předčil loňský i předloňský začátek roku. Čerstvá zelenina podražila o 23,8%, brambory o téměř 20%. Jak jsem již psal v nedávné stati, ČR se potýká a bude potýkat s rychle rostoucími cenami brambor díky tomu, že loni v ČR výrazně klesla osázená plocha pěstitelů brambor a navíc úroda nebyla příliš kvalitní kvůli klimatickým podmínkám. Ceny potravin se zvýšily o 1,9%. Předpovídat vývoj v této části spotřebního koše je díky cenové volatilitě řady položek velmi obtížné. Tentokrát se nám však vcelku dařilo. Očekávali jsme zdražení o 1,8%. Díky bramborám však ještě nemusí být konec růstu cen potravin.

V lednu také dochází ke změně ceníků u celé řady výrobků a služeb. Pro firmy je nákladné měnit své ceníky příliš často, proto je logické, že se v lednu projeví všechna zdražení odkládaná v průběhu minulého roku. Tento efekt se zřetelně projevuje například ve skupině ostatního zboží a služeb, kam například patří (ceny v restauracích, závodní jídelny, kadeřník, drogérie a kosmetika, pojištění či finanční služby). Lze odhadnout, že letos v lednu tento sezónní efekt zahrnující také typický lednové zvýšení cen potravin, přispěl k růstu inflace 0,4 procentního bodu. Po sezónním očištění by tedy byla inflace nikoli 1,5%, ale 1,1%.

Ještě krátce o cenách v dopravě. Ty se v lednu meziměsíčně snížily o 0,4%, když české maloobchodní ceny u čerpacích stanic ještě dovstřebávaly předchotí pokles dovozních cen ropy a ropných surovin související s nižšími cenami ropy a posílením koruny vůči americkému dolaru. Díky nižším deregulacím se meziroční inflace dostala pod střed cílového inflačního koridoru. Ten v lednu činí 4,0%. ČNB tedy zahájila období s novým inflačním cílem příznivě. Inflace v České republice klesla již šestý měsíc v řadě klesla. V nejbližších měsících lze očekávat pestřejší vývoj ovšem se stále stejnou tendencí. Nejnižší hodnoty by měla dosáhnout v červenci. Poté by měla začít opět růst, ovšem stále by se měla pohybovat v bezpečných vodách. ČNB jistě zahrnula svůj odhad lednové inflace do posledního rozhodování o úrokových sazbách, takže nyní je opětovné snížení úrokových sazeb nepravděpodobné.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
15:36Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data