Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ekonomika USA ožívá překvapivě brzo!

31.01.2002 12:48
Autor: 

Včera byl zveřejněn první odhad hrubého domácího produktu v USA ve 4. čtvrtletí loňského roku. HDP se v tomto období zvýšil o 0,2% měřeno mezičtvrtletní anualizovanou změnou sezónně očištěných údajů. K růstu HDP přispěly zejména spotřeba domácností a výdaje vlády. Naopak pokračoval propad investic a čistého vývozu. Srovnání celého loňského roku s rokem 2000 ukazuje na zvýšení HDP o 1,1%, což je nejnižší tempo růstu od roku 1991, kdy HDP poklesl o 0,5%.

Spotřeba domácností se zvýšila o 5,4%, měřeno stejnou metodikou jako celkové HDP, což představuje významnou akceleraci v porovnání se třetím čtvrtletím, kdy se zvýšila pouze o 1%. Apel na solidaritu amerických občanů po teroristických útocích na New York zřejmě zabral. Američané začali utrácet, aby podpořili hospodářský růst. Výrazně se zvýšily nákupy především zboží dlouhodobé spotřeby (nárůst o 38,4%), kde svou roli kromě amerického patriotismu sehrály také významné slevy. Například prodeje automobilů, kde jsou nyní cenové nabídky obzvláště výhodné, se zvýšily o 8,4% a pokud bychom od celkového HDP odečetli prodeje automobilů nedosáhl by hospodářský růst 0,2%, ale 0,0%. Obdobně významné jsou z pohledu HDP prodeje počítačů, které se zvýšily o 29,7%, když předtím klesly o 10,7% ve 3. čtvrtletí a 26,5% ve 2. čtvrtletí. Za celý loňský rok se spotřeba domácností zvýšila o 3,0%.

Činila se také vláda, a to jak na federální úrovni tak na úrovni jednotlivých států unie. Celkové výdaje vlády se ve 4. čtvrtletí zvýšily o 9,2% a za celý rok dosahuje přírůstek vládních výdajů 3,5%, což je nejvíce od roku 1986, kdy probíhaly intenzivní zbrojní programy spojené s érou studené války. I tentokrát se na zvýšení vládních výdajů nejvíce podílely investice do národní obrany. Proč, to je asi každému jasné.

Investiční aktivita nadále pohasínala a dokonce rychleji než předtím. Hrubé domácí investice se ve čtvrtém čtvrtletí snížily o 23,7%, když investice do fixního kapitálu klesly o 11,1% a zásoby se snížily o 6,4%. Ve 3. čtvrtletí celkové investice klesly o 10,5%. Za celý rok činí pokles investic 8%. Rychleji klesly investice pouze v roce 1991, kdy se snížily o 8,6%.

Proti hospodářskému růstu hrál ve čtvrtém čtvrtletí také vývoj čistého vývozu. Zatímco dovoz klesl o 3,4%, vývoz se snížil o 12,4%. Prohloubení reálného schodku zahraničního obchodu přispělo k růstu HDP negativním příspěvkem ve výši 0,9%, o čtvrtletí dříve to bylo -0,3%. Oživení americké ekonomiky problematizuje souběžné zpomalení hospodářského růstu v Evropě a neustálé potíže japonské ekonomiky.

Abychom mohli použít americké údaje ke srovnávání, musíme použít jinou sadu dat, neboť Eurostat i ČSÚ používají jiná indexová čísla. V ČR se obvykle díváme na meziroční změnu čtvrtletních dat, tzn. porovnáváme čtvrté čtvrtletí jednoho roku se čtvrtým čtvrtletím roku předchozího. Pokud bychom měřili hospodářský růst v USA tímto měřítkem dojdeme k hodnotě 0,1% ve čtvrtém čtvrtletí a 0,5% ve třetím čtvrtletí. Naší optikou tedy vidíme pokračující deceleraci hospodářského růstu. Ta trvá již šest čtvrtletí v řadě. V závěru loňského roku však zvolnila své tempo.

Překvapivě příznivé výsledky HDP, zlepšující se indikátory důvěry a Greenspanův optimismus, jehož vliv může pohnout finančními trhy i americkou ekonomikou, zvyšují pravděpodobnost rychlého oživení americké ekonomiky. Včerejší údaje již v podstatě přestavují začátek obratu. To je dobrá zpráva pro země, pro něž je americký trh velmi důležitý, a těch není málo. Z pohledu českého vývozu do USA není vývoj americké ekonomiky zvlášť významný, export do USA se podílí na celkovém exportu zhruba třemi procenty. Mezi nejvýznamnější vývozce do USA patří Kanada (31% veškerého amerického dovozu), Evropská Unie (19%), Mexiko (také 19%) a Japonsko (11%). Oživení americké ekonomiky by zvýšilo šance evropských vývozců a jejich subdodavatelů, mezi něž patří také české firmy.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů