Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB bojuje s korunou na všech frontách

21.01.2002 17:20
Autor: 

Bankovní rada dnes zaskočila finanční trhy hned třikrát. Prvním překvapením byl fakt, že se dnes bude mimořádně jednat o měnově-politických otázkách. Druhým překvapením byla přímá intervence ČNB na devizovém trhu a do třetice ČNB překvapila snížením úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Použila tak v podstatě všechny obvyklé nástroje měnové politiky.

Proč jednala ČNB mimořádně již dnes?

Pravidelné zasedání, kde by měly být projednána situační zpráva a nastavení měnově-politických parametrů je na pořadu až příští čtvrtek. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma na tiskové konferenci uvedl, že důvodem mimořádného jednání je vývoj kurzu koruny v průběhu minulého týdne. Ve čtvrtek totiž guvernér řekl, že koruna by měla po uzavření dohody mezi vládou a ČNB krátkodobě oslabit. V dlouhodobém horizontu však lze očekávat postupné posilování. Ač je to racionální úvaha, obchodníci na trhu reagovali pouze na druhou část jeho proslovu a reagovali silnými nákupy české měny. Pro makroekonoma je dlouhým obdobím horizont měřitelný v letech, život dealera na devizovém trhu se však měří ve vteřinách. Místo očekávané slovní intervence proti koruně se tak nedorozuměním podařil přesný opak: Koruna, která se před tiskovou konferencí ČNB obchodovala za 32,35 CZK/EUR, uzavírala ve čtvrtek na úrovni 31,85 CZK/EUR. V průběhu pátečního dopoledne se dokonce dotkla hodnoty 31,55 CZK/EUR.

Proč ČNB použila přímé intervence na devizovém trhu?

V pátek se ČNB pokusila napravit situaci v podobě komentáře viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera. Slovní intervence krátkodobě zabrala, koruna okamžitě oslabila na 31,90 CZK/EUR z 31,75 CZK/EUR. Efekt slovní intervence však měl jepičí život. Dnes dopoledne se již opět obchodovalo za 31,75 CZK/EUR. Dohoda o nakládání s devizovými privatizačními příjmy mezi vládou a ČNB již byla oznámena, takže ČNB neměla k dispozici nic jiného než přímý vstup na trh s peněženkou plnou deviz a odhodláním investovat do české koruny.

A proč navíc snížila ČNB úrokové sazby?

ČNB zároveň s potvrzením intervencí oznámila snížení klíčové dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů na 4,5%. Ve stejné míře se snížily také diskontní a lombardní sazba. Snížení sazeb chápu jako podpůrné opatření doprovázející intervence na devizovém trhu v tažení za slabší korunou. Podle ekonomické teorie by snížení domácích úrokových sazeb mělo vést ke snížení atraktivity investic do dluhových cenných papírů denominovaných v české měně, tj. k nižšímu přílivu portfoliových investic, případně jejich odlivu. Problém je v tom, že portfoliové investice jsou v současnosti pro vývoj kurzu koruny naprosto nevýznamným faktorem. Prim hrají přímé zahraniční investice (privatizační i neprivatizační) a spekulace na jejich budoucí vývoj. Zatímco od ledna do září přiteklo do ČR ve formě přímých investic 110 miliard Kč, účet portfoliových investic se zvýšil pouze o 19 miliard Kč.

Kromě snahy o podporu intervencí v boji za slabší korunu lze nalézt ještě jeden důvod pro snížení úrokových sazeb. Nižší repo sazba bude pro ČNB znamenat nižší náklady na sterilizaci odkupu devizových privatizačních příjmů vlády. ČNB totiž zaplatí vládě v korunách, které však bude chtít stáhnout z trhu, za což bude muset platit repo sazbou. Z devizových rezerv bude sice dostávat také výnos, ten je však nižší než repo sazba ČNB. Snížením sazeb ČNB se sníží rozdíl mezi domácími a zahraničními úrokovými sazbami a tím i náklady ČNB spojené s operací s vládou a držbou devizových rezerv.

Úrokové sazby jsou také nástrojem pro ovlivňování domácí poptávky a jejího vlivu na inflaci. Vývoj domácích ekonomických faktorů však nenaznačuje nutnost snížení úrokových sazeb. Domácí ekonomika potvrzuje svou odolnost vůči hospodářskému ochlazení v EU a navíc prognózy vývoje v eurozóně slibují oživení v průběhu roku. Jako argument pro snížení úrokových sazeb by bylo možné uvést zvýšení míry nezaměstnanosti. Jak jsme však ukázali v našem lednovém makroekonomickém přehledu, je nezaměstnanost především strukturální problém, jehož řešení je nutné hledat jinde než v ČNB.

A jak to bude dále?

Na tuto otázku nám již v průběhu odpoledne stačil trh zodpovědět. Koruna opět posílila na 32,18 CZK/EUR. Na dnešní tiskové konferenci ČNB zaznělo, že ČNB je odhodlána i nadále intervenovat. Vzhledem k této možnosti a její hrozbě můžeme pravděpodobně očekávat zvýšenou volatilitu kurzu koruny. ČNB se jistě nevzdá v podstatě jediné možnosti, na druhou stranu je však otázkou, zda se trh vzdá své důvěry v českou měnu.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m