Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dovozní a vývozní ceny pokračují v pádu aneb nižší inflace a schodek obchodní bilance

21.1.2002 11:52
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o vývozních a dovozních cenách za listopad loňského roku. Vývozní ceny se meziměsíčně snížily o 0,6% a v meziročním porovnání byly nižší o 2,8%. Dovozní ceny klesly meziměsíčně o 0,9% a ve srovnání s listopadem 2000 se snížily o 8,0%. Rychlejší pokles dovozních cen vedl k dalšímu zlepšení směnných relací: meziměsíčně o 0,3% a za poslední rok se směnné relace zlepšily o 5,7%.

V dovozu nejvíce poklesly ceny nerostných paliv (o 4,0%). Výrazně se snížily také ceny dovážených živočišných a rostlinných olejů (-1,7%) a ceny chemikálií (-1,2%). S výjimkou potravin, kde se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,2%, a nápojů a tabáku, kde ceny dovozu stagnovaly, však došlo k poklesu ve všech sledovaných skupinách. Důležité je, že v objemově nejvýznamnější části dovozu, stroje a dopravní prostředky, klesly ceny o 0,4%. Vývoj dovozních cen tak reflektuje nejen pokles cen ropy na světových trzích, ale také klesající trend produkčních a spotřebitelských cen v EU, odkud dovážíme 62% z celkového dovozu. Zapomenout nelze ani na posílení koruny, které snižuje dovozní ceny. Koruna v průběhu listopadu posílila vůči euru o 0,7%, vůči dolaru o 1,9%.

Na straně vývozu také nejvíce klesly ceny nerostných paliv (-3,1%) a chemických výrobků (-1,4%). K poklesu vývozních cen přispívají dva faktory. Pokles dovozních cen surovin a materiálů českým firmám produkujícím zboží na vývoz výrobní náklady a umožňuje snižovat vývozní ceny. K poklesu cen české produkce na zahraničních trzích tlačí české vývozce také situace na trzích EU, kde ochlazení hospodářské aktivity zostřilo konkurenční podmínky a snížení cen je jedním ze způsobů, jak odolat klesající dynamice poptávky. Velmi důležitý je však kurzový faktor. Řada českých vývozců stanovuje své ceny v euru či dolaru. Posílení kurzu koruny vůči těmto měnám vede při zachování eurových či dolarových cen k poklesu cen vyjádřených v korunách a důsledkem je pokles indexu vývozních cen.

Směnné relace se v listopadu opět zlepšily. Jedná se již o páté meziměsíční zlepšení směnných relací v řadě. V letošním roce se meziměsíční směnné relace zhoršily pouze dvakrát: v květnu a v červnu (příčinou byl krátkodobý vzestup cen ropy těsně pod hranici 30 USD/barel). Vývoj směnných relací měl v loňském roce významný dopad na saldo zahraničního obchodu. V roce 2000 vedla eskalace cen ropy k nepříznivému vývoji směnných relací a prohloubení schodku obchodní bilance na 121 mld. Kč. Jednoduchý výpočet ukazuje, že zhoršení směnných relací vedlo ke zhoršení salda zahraničního obchodu o 66 mld. Kč. V loňském roce, jež přinesl naopak zlepšení směnných relací, přinesly cenové změny snížení schodku obchodní bilance za prvních jedenáct měsíců roku o 23,4 mld. Kč. Připomeňme, že schodek obchodní bilance za leden až listopad 2001 činí 97,7 mld. Kč. Nabýt zlepšení směnných relací činil by schodek více než 121 mld. Kč, což by bylo zhruba o 20 mld. Kč více než v roce 2000. Tyto výpočty ukazují, že nebýt zlepšení směnných relací schodek obchodní bilance by se prohloubil, což odpovídá ekonomickému vývoji v zahraničí a domácí hospodářské situaci. Zatímco domácí ekonomika si udržela slušné tempo růstu, ekonomika EU začala churavět. Prostor pro dovoz se tedy zvýšil více než prostor pro expanzi vývozu.

Z pohledu inflace je důležitý pohled na dovozní ceny. Jejich další pokles přispívá ke snížení domácí inflace ve výrobním i spotřebitelském sektoru. Příznivý dopad tohoto vývoje se bude do české inflace promítat po několik následujících měsíců. Inflace by se tak měla dostat do spodní části intervalu, který cíluje ČNB. Vzhledem k tomu, že se jedná o externí faktor, který může ČNB ovlivnit jen velmi omezeně, neměla by ČNB reagovat změnou úrokových sazeb. Jinak by se mohlo stát, že výkyvy cen surovin na světových trzích budou diktovat měnovou politiku ČNB, zvyšovat volatilitu úrokových sazeb a v důsledku tak destabilizovat hospodářský růst. Tyto argumenty neznamenají, že by ČNB nemohla dále snížit úrokové sazby. Argumentem by však měly být obavy z poklesu tempa růstu domácí poptávky.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  
10:23Roste Praha i Německo. Kofola dál sbírá ztráty, automobilky ustupují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data