Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dovozní a vývozní ceny pokračují v pádu aneb nižší inflace a schodek obchodní bilance

21.01.2002 11:52
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o vývozních a dovozních cenách za listopad loňského roku. Vývozní ceny se meziměsíčně snížily o 0,6% a v meziročním porovnání byly nižší o 2,8%. Dovozní ceny klesly meziměsíčně o 0,9% a ve srovnání s listopadem 2000 se snížily o 8,0%. Rychlejší pokles dovozních cen vedl k dalšímu zlepšení směnných relací: meziměsíčně o 0,3% a za poslední rok se směnné relace zlepšily o 5,7%.

V dovozu nejvíce poklesly ceny nerostných paliv (o 4,0%). Výrazně se snížily také ceny dovážených živočišných a rostlinných olejů (-1,7%) a ceny chemikálií (-1,2%). S výjimkou potravin, kde se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,2%, a nápojů a tabáku, kde ceny dovozu stagnovaly, však došlo k poklesu ve všech sledovaných skupinách. Důležité je, že v objemově nejvýznamnější části dovozu, stroje a dopravní prostředky, klesly ceny o 0,4%. Vývoj dovozních cen tak reflektuje nejen pokles cen ropy na světových trzích, ale také klesající trend produkčních a spotřebitelských cen v EU, odkud dovážíme 62% z celkového dovozu. Zapomenout nelze ani na posílení koruny, které snižuje dovozní ceny. Koruna v průběhu listopadu posílila vůči euru o 0,7%, vůči dolaru o 1,9%.

Na straně vývozu také nejvíce klesly ceny nerostných paliv (-3,1%) a chemických výrobků (-1,4%). K poklesu vývozních cen přispívají dva faktory. Pokles dovozních cen surovin a materiálů českým firmám produkujícím zboží na vývoz výrobní náklady a umožňuje snižovat vývozní ceny. K poklesu cen české produkce na zahraničních trzích tlačí české vývozce také situace na trzích EU, kde ochlazení hospodářské aktivity zostřilo konkurenční podmínky a snížení cen je jedním ze způsobů, jak odolat klesající dynamice poptávky. Velmi důležitý je však kurzový faktor. Řada českých vývozců stanovuje své ceny v euru či dolaru. Posílení kurzu koruny vůči těmto měnám vede při zachování eurových či dolarových cen k poklesu cen vyjádřených v korunách a důsledkem je pokles indexu vývozních cen.

Směnné relace se v listopadu opět zlepšily. Jedná se již o páté meziměsíční zlepšení směnných relací v řadě. V letošním roce se meziměsíční směnné relace zhoršily pouze dvakrát: v květnu a v červnu (příčinou byl krátkodobý vzestup cen ropy těsně pod hranici 30 USD/barel). Vývoj směnných relací měl v loňském roce významný dopad na saldo zahraničního obchodu. V roce 2000 vedla eskalace cen ropy k nepříznivému vývoji směnných relací a prohloubení schodku obchodní bilance na 121 mld. Kč. Jednoduchý výpočet ukazuje, že zhoršení směnných relací vedlo ke zhoršení salda zahraničního obchodu o 66 mld. Kč. V loňském roce, jež přinesl naopak zlepšení směnných relací, přinesly cenové změny snížení schodku obchodní bilance za prvních jedenáct měsíců roku o 23,4 mld. Kč. Připomeňme, že schodek obchodní bilance za leden až listopad 2001 činí 97,7 mld. Kč. Nabýt zlepšení směnných relací činil by schodek více než 121 mld. Kč, což by bylo zhruba o 20 mld. Kč více než v roce 2000. Tyto výpočty ukazují, že nebýt zlepšení směnných relací schodek obchodní bilance by se prohloubil, což odpovídá ekonomickému vývoji v zahraničí a domácí hospodářské situaci. Zatímco domácí ekonomika si udržela slušné tempo růstu, ekonomika EU začala churavět. Prostor pro dovoz se tedy zvýšil více než prostor pro expanzi vývozu.

Z pohledu inflace je důležitý pohled na dovozní ceny. Jejich další pokles přispívá ke snížení domácí inflace ve výrobním i spotřebitelském sektoru. Příznivý dopad tohoto vývoje se bude do české inflace promítat po několik následujících měsíců. Inflace by se tak měla dostat do spodní části intervalu, který cíluje ČNB. Vzhledem k tomu, že se jedná o externí faktor, který může ČNB ovlivnit jen velmi omezeně, neměla by ČNB reagovat změnou úrokových sazeb. Jinak by se mohlo stát, že výkyvy cen surovin na světových trzích budou diktovat měnovou politiku ČNB, zvyšovat volatilitu úrokových sazeb a v důsledku tak destabilizovat hospodářský růst. Tyto argumenty neznamenají, že by ČNB nemohla dále snížit úrokové sazby. Argumentem by však měly být obavy z poklesu tempa růstu domácí poptávky.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data