Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Německá lokomotiva se zadýchává kvůli nedostatku investic

17.1.2002 12:50
Autor: 

Dnes německý statistický úřad zveřejnil údaje o hrubém domácím produktu za loňský rok. HDP ve stálých cenách vzrostl o 0,6%, což je méně, než činily odhady tamních analytiků i německé vlády. Dosažené tempo hospodářského růstu je nejnižší od roku 1993, kdy došlo k poklesu HDP o 1,1%. V roce 2000 rostla německá ekonomika tempem 3,0%. Důležité je však uvést, že loňský rok měl o dva pracovní dny méně ve srovnání s rokem 2000. Mohlo by se zdát, že dva dny z celého roku nemohou významně ovlivnit celoroční výsledky. Přesto po očištění od vlivu kalendářních variací by růst německého HDP v loňském roce činil 0,8%. Údaje o posledním čtvrtletí loňského roku německý statistický úřad neposkytl. Vzhledem k výsledkům za první tři kvartály lze odhadnout, že ve 4. čtvrtletí byl meziroční růst HDP nulový.

Z pohledu užití HDP (tj. poptávkové strany ekonomiky) k růstu HDP přispěly čistý vývoz, spotřeba domácností a spotřební výdaje vlády. Hodnotu HDP naopak tlačil směrem dolů pokles investic. Čistý vývoz přispěl k růstu HDP 1,1%, když vývoz vzrostl o 5,1% a dovoz se zvýšil o 2,0%. Domácnosti utratily o 1,4% více než v roce 2000. Nejvíce německé domácnosti utrácely za bydlení, vodu, energii, dopravu a komunikační služby. Spotřeba domácností tak v roce 2001 rostla stejně rychle jako v roce předchozím. Spotřební výdaje vlády rostly dokonce rychleji. V loňském roce se zvýšily o 1,3%, o rok dříve o 1,2%. Problémem německé ekonomiky je hrubá tvorba kapitálu a silná redukce zásob. Celkové investice klesly o 4,1% (v roce 2000 se zvýšily o 2,3%), když se investice do strojního vybavení snížily o 3,4% (v roce 2000 se zvýšily o 8,7%!) a investice ve stavebnictví klesly o 5,7%. Pokles investic převážil růst spotřebních výdajů a celková domácí agregátní poptávka tak v loňském roce klesla o 0,5% (v roce 2000 vzrostla o 2,0%).

Sektorový pohled ukazuje, že nejvíce se loni v Německu dařilo obchodu a finančním službám, kde se přidaná hodnota zvýšila o 2,9%. Také doprava na tom nebyla špatně (+2,4%). Naopak produkce v průmyslu klesla o 0,3% a ve stavebnictví dokonce o 6,6%.

Přes ztrátu dynamiky hospodářského růstu není situace obyvatel Německa nijak skličující. Příjmy zaměstnanců se zvýšily o 1,9%, zatímco zisky z podnikání a příjmy z vlastnictví vzrostly pouze o 0,1%. Zvýšil se tak podíl mezd při přerozdělování národního důchodu ve prospěch mezd. Jejich podíl na národním důchodu loni činil 72,7%. Pokles tempa růstu německé ekonomiky se negativně nedotkl ani trhu práce. Počet ekonomicky aktivních osob se zvýšil o 55 tis. (0,1%), zatímco počet nezaměstnaných klesl o 21 tis. osob (-0,7%). Vzhledem k růstu zaměstnanosti je přírůstek produktivity práce nižší než tempo růstu HDP. Produktivita práce se v loni zvýšila o 0,4%. Zajímavé však je, že pokud bychom k měření produktivita práce použili nikoli počet osob, ale počet odpracovaných hodin, činilo by zvýšení produktivity práce 1,3%. Důvodem tohoto zdánlivého rozporu je nárůst počtu pracovních míst s částečným úvazkem.

Vzhledem k tomu, že HDP nakonec vzrostl méně, než se očekávalo, zvýšil se schodek veřejných rozpočtů na 2,6% HDP místo vládou plánovaných 1,5% HDP. Připomeňme, že podle Maastrichtské smlouvy nesmí v členských zemích eurozóny převýšit schodek veřejných rozpočtů 3% HDP. Německé vládě tedy nezbývá příliš prostoru pro fiskální povzbuzení ekonomiky.

A co čeká německé hospodářství v letošním roce? Podle konsensuální předpovědi by v prvním čtvrtletí měl pokračovat nevýrazný výkon německé ekonomiky. Oživení by se mělo dostavit ve druhém čtvrtletí a v druhé polovině roku by měl růst postupně zrychlovat až na téměř 2% v závěru roku. Za celý rok se očekává podobné zvýšení HDP jako v loňském roce. Německá vláda předpokládá růst HDP o 0,7%. V roce 2003 by již měla německá ekonomika zvýšit svou produkci o 2,5%. Doufejme, že se tyto předpovědi naplní. O tom, jak důležitá je německá ekonomika pro české hospodářství, asi není třeba psát.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů