Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Český průmysl se nevzdává

16.1.2002 9:15
Autor: 

Průmyslová produkce se v listopadu loňského roku meziročně zvýšila o 6,6%. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní činí zvýšení průmyslové produkce 4,5%. Výsledek překonal naše očekávání (5,0%) i konsensus trhu (3,2%). Tržby průmyslových firem se zvýšily o 4,0%. Průměrná mzda se zvýšila o 4,3% na 16 906 Kč. Při zohlednění inflace činí reálné zvýšení mzdy pouze 0,1%. Produktivita práce se zvýšila o 5,2%.

K růstu celkové průmyslové produkce přispěly zejména koksování a rafinérské zpracování ropy (meziroční zvýšení: 35,3%), výroba elektrických a optických přístrojů (29,5%) a výroba strojů a zařízení (25,9%). Český průmysl těží ze tří skutečností: růstu domácí investiční poptávky (produkce zboží investiční povahy se zvýšila o 14,6%), pokračování růstu spotřebitelské poptávky (produkce zboží dlouhodobé spotřeby se zvýšila o 5,4%) a odolávání nepříznivému hospodářskému vývoji v EU (tržby z vývozu se zvýšily o 12,8%). Ač se často argumentuje, že za snížením tempa růstu průmyslové produkce stojí ochlazení německé ekonomiky či ostatních ekonomik EU, tržby z přímého vývozu tyto domněnky nepotvrzují. Snad lze nalézt určité dopady změn vývoje zahraniční poptávky v určitých sektorech (výroba dopravních prostředků), jako celek však průmysl dosud odolává.

Ke kladnému hodnocení průmyslových statistik přispívá také relace mezi vývojem produktivity práce a průměrných mezd. Produktivita práce (+5,2%) rostla nejen rychleji než průměrná reálná mzda (+0,1%), ale dokonce předstihla růst průměrné nominální mzdy (+4,3%). Díky tomu se snížily nejen reálné jednotkové náklady, ale i nominální jednotkové náklady. Právě předstih růstu produktivity práce před růstem reálných mezd je hlavní zbraní českých průmyslových firem v boji proti ochlazení růstu poptávky ze zahraničí a silné koruně. Za celý loňský rok by se měla produktivita práce v průmyslu zvýšit zhruba o 5,6%, zatímco průměrná reálná mzdy by se měla zvýšit o necelá dvě procenta.

Z pohledu měnové politiky není údaj o průmyslové produkci tím nejdůležitějším, udržení přiměřeného tempa růstu však indikuje, že nutnost podpory ekonomiky snížením úrokových sazeb není bezpodmínečně nutná. Počkejme si však ještě na maloobchodní tržby, které nám napoví, jak se vyvíjí spotřebitelská poptávka.

Za celý loňský rok očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 6,5%. Vzhledem k významu průmyslu pro celou českou ekonomiku, lze odhadnout, že průmysl v loňském roce přispěl k růstu hrubého domácího produktu zhruba dvěma procenty. V první polovině příštího roku budou hodnoty růstu průmyslové produkce patrně nízké, přičemž jednou z hlavních příčin jsou loňské vysoké hodnoty. V druhé polovině by však mělo dojít k mírnému zrychlení tempa růstu a za celý rok očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 4,1%.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data