Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co čeká euro v roce 2002?

31.12.2001 9:16
Autor: 

V pátek jsme již psali o historii společné evropské měny. Jaká budoucnost však euro čeká? Podívejme se na možnosti jeho vývoje v roce 2002.

Výhled hospodářského vývoje v EU a USA je dosti podobný, takže fundamentální faktory by neměly vést k výraznému posílení eura či dolaru. Propad hospodářského růstu (v případě USA do záporných čísel) by však v eurozóně měl být mírnější. Ve prospěch ekonomiky USA, a tedy i měny, hrají rozsáhlé fiskální a měnové impulsy. Evropská centrální banka snižovala své úrokové sazby v podstatně menším rozsahu a Pakt stability a růstu omezuje možnost stimulovat evropskou ekonomiku deficitními rozpočty. Hospodářství eurozóny bývá také často kritizováno kvůli pomalosti strukturálních reforem.

Ve prospěch eura by však mohl hrát fakt, že se konečně stane plnohodnotnou měnou, tj. kromě elektronické podoby pronikne do globálního finančního systému také euro ve fyzické podobě. Některé teorie vysvětlují pokles kurzu eura skutečností, že německá marka případně jiné měny členských zemí eurozóny sloužily v řadě zemích jako prostředky k uložení úspor. Jednalo se zejména o země východní Evropy. Oznámení, že tyto měny zaniknou vedlo k tomu, že se lidé těchto měn zbavovali a uložili své úspory raději do dolaru. Po zavedení fyzického eura by se situace mohla obrátit opět v jeho prospěch. Alespoň částečně. Zvýšená poptávka po euru by tak mohla vést k jeho opětovnému posílení. Odhadovat intenzitu tohoto efektu je však obtížné.

Jaký kurz eura tedy můžeme v následujících měsících očekávat?
Vzali jsme si na pomoc konsensuální odhady agentury Reuters založené na prognózách 54 finančních institucí. Nejdříve souhrnné výsledky. V horizontu jednoho měsíce by mělo euro posílit ze současných 0,8969 na 0,90 USD/EUR. Za tři měsíce by mělo poskočit na 0,9150. V polovině příštího roku by mělo přidat na 0,9200 a koncem roku by se již mělo euro obchodovat za 0,94 USD/EUR. Za rok by tak mělo euro posílit zhruba o 4,6%. Rozptyl jednotlivých odhadů je však velmi vysoký. Nejnižší prognóza počítá na konci roku 2002 s kurzem 0,77 USD/EUR, nejvyšší prognóza činí 1,03 USD/EUR. Zajímavým faktem je, že nejnižší prognózu má britská Barclays Capital, která je zároveň nejúspěšnější v krátkodobých odhadech kurzu eura k dolaru. Na druhém místě v žebříčku úspěšnosti prognóz se umístila řecká Alpha Bank, která pro konec roku 2002 odhaduje kurz 0,96 USD/EUR. Třetí v pořadí je American Express očekávající kurz 0,95 USD/EUR.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y