Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby překvapivě akcelerují!

17.12.2001 9:12
Autor: 

Tržby v maloobchodě se v říjnu meziročně zvýšily o 9,1%, což předčilo naše očekávání (5,5%) i tržní konsensus (4,6%). O pár desetin procenta byly zvýšeny také hodnoty za srpen a září. Nejvyšší přírůstek tržeb v říjnu byl zaznamenán u čerpací stanice pohonných hmot, kde se tržby ve stálých cenách zvýšily o 10,4%, a u prodejců motorových vozidel, kde se tržby zvýšily o 9,8%. Dnešní údaje ukazují, že domácí spotřebitelská poptávka nijak neochabuje ve svém růstu a na rozdíl od zemí EU a USA není patrný ani náznak ochabující spotřebitelské důvěry.

Nejrychleji rostly tržby prodejcům pohonných hmot. Pohled na statistiky tržeb v prodeji pohonných hmot nabízí zajímavý jev, který je zároveň vysvětlením pro zrychlení růstu tržeb v tomto segmentu maloobchodu. Tržby ve stálých cenách se zvýšily o 10,4%, zatímco tržby v běžných cenách klesly o 1,4%. Důvodem tohoto zdánlivého paradoxu je výrazný pokles cen pohonných hmot v průběhu října. Benzín Natural 95 zlevnil v říjnu ve srovnání se zářím o 4,1%. Motorová nafta se prodávala levněji o 2,3%. Nižší ceny byly patrně hlavním stimulem růstu poptávky po pohonných hmotách. Dalo by se říci, že se přestalo šetřit na výdajích za pohonné hmoty. Vzhledem k tomu, že v závěru loňského roku tržby z prodeje pohonných hmot klesaly, díky čemuž budeme mít relativně nízké hodnoty pro srovnání s letošními listopadovými a prosincovými tržbami, můžeme očekávat další vysoké přírůstky tržeb z prodeje pohonných hmot. Tomu bude napomáhat také pokračující pokles cen pohonných hmot.

Zajímavým faktem je také akcelerace růstu tržeb za prodej a opravy motorových vozidel, a to nejen v říjnu ale v celém letošním roce. Kromě rostoucích reálných příjmů domácností a relativně stabilní spotřebitelské důvěry lze i zde argumentovat příznivým cenovým vývojem. Za posledních dvanáct měsíců se ceny motorových vozidel zvýšily v průměru pouze o 0,7%.

Relativně rychle rostly také tržby v prodeji smíšeného zboží s převahou potravin (10% meziročně), kde dominují velké maloobchodní řetězce. Údaje tak potvrzují, že rozmach těchto řetězců na českém trhu ještě neskončil.

Méně povzbudivé informace nabízí vývoj tržeb v dopravě. Pouze silniční doprava nyní vykazuje zvýšení tržeb, ale i zde jsou přírůstky nižší než v první polovině roku. U ostatních dopravních služeb tržby klesají. Nejvíce pak v letecké dopravě (o 19,7%), která byla zasažena prudkým poklesem poptávky v souvislosti s teroristickými útoky na USA.

Zcela opačnou tendenci naopak vykazují telekomunikační služby. Tržby v tomto segmentu vzrostly o 23,6%. Ještě před několika měsíci se zdálo, že se vysoká dynamika růstu tržeb pozvolna vytrácí, telekomunikační tržby však opět nabraly dech. Příčinou je agresivní cenová a reklamní politika operátorů sítí mobilních telefonů.

Jak zhodnotit údaje o tržbách v maloobchodu a ostatních službách z pohledu měnové politiky? Dnes zveřejněné informace ani v nejmenším nenaznačují ochabování spotřebitelské poptávky. Spíše naopak. Přesto dosud nejsou patrné žádné známky negativního dopadu na cenový vývoj. To možná zní poněkud paradoxně. Vezmeme-li však do úvahy, že trh má dvě strany, nabídku a poptávku, přičemž nabídka roste poměrně rychle (viz expanze maloobchodních řetězců), otvírá se prostor i pro rychlý růst poptávky, aniž by vznikaly poptávkové inflační tlaky. Je otázkou, zda by další snížení úrokových sazeb nevedlo k dalšímu zrychlení růstu nákupů na úvěr. Statistiky ČNB ukazují, že objem úvěrů poskytnutých domácnostem se v říjnu meziročně zvýšil o 13,3%. Dnešní údaje tak hovoří spíše pro zachování úrokových sazeb. Opačným směrem však ukazují údaje o hospodářském vývoji v zahraničí, průmyslové produkci v ČR a domácí cenové indexy. Vzhledem k tomu, že údaje o spotřebitelské poptávce jsou pro budoucí inflaci velmi důležité, je pravděpodobné spíše zvýšení úrokových sazeb. K tomuto kroku se však ČNB uchýlí podle našeho názoru nejdříve na počátku příštího roku.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data