Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Deflace na všech frontách: Dovozní ceny klesají o 2,1%, vývozní o 1,3%

14.12.2001 13:14
Autor: 

Dovozní ceny se v říjnu meziměsíčně snížily o 2,1% a v meziročním srovnání se jejich propad prohloubil na -6,9% po -4,7% v září. Vývozní ceny klesly meziměsíčně o 1,3% a v porovnání s loňským říjnem jsou nižší o 2,7%.

Podíváme-li se na poslední údaje o cenových indexech, dojdeme k zajímavému výsledku: index spotřebitelských cen klesl, index cen průmyslových výrobců klesl, index cen zemědělských výrobců klesl, index dovozních klesl, index vývozních cen klesl. U všech důležitých cenových indexů tak lze pozorovat jev nazývaný deflace (opak inflace). Deflaci lze navíc pozorovat také při pohledu na ceny v EU či USA.

Za poklesem dovozních cen lze najít především výrazné zlevnění dovozu nerostných paliv (-25,7%). S výjimkou rostlinných a živočišných olejů však zlevnily také ostatní dovážené komodity. Příčinou tohoto vývoje je výrazný propad cen ropy a ropných produktů na světových trzích, pokles spotřebitelských a produkčních cen v zemích, odkud dovážíme, a pokračující posilování koruny vůči euru a dolaru. Cena ropy se v říjnu snížila o 18,5%, zemní plyn se prodával levněji o 7,1%. Dovozní ceny se však snížily více, a to díky posílení koruny k dolaru, jež v říjnu činilo 1,3%. V EU, odkud pochází 62% veškerého českého dovozu, se v říjnu spotřebitelské ceny snížily o 0,1%, produkční ceny klesly o 0,5%. Do úvahy je nutno dále vzít posílení koruny k euru, jež v říjnu činilo 1,8%. Pro ilustraci uveďme také údaje o vývoji cen v Německu, odkud dovážíme třetinu veškerého dovozu (33,1%). Spotřebitelské ceny v Německu v říjnu klesly o 0,3%, produkční ceny v průmyslu se snížily dokonce o 0,9%.

V rámci vývozních cen nejvíce klesly ceny vyváženého benzínu, nafty a topných olejů. Celkem se vývozní ceny nerostných paliv snížily o 3,1%. K poklesu vývozních cen české produkce přispělo snížení dovozních cen surovin a materiálů. Podobně jako jsou úzce spjaty hodnoty vývozu a dovozu, reflektují také vývozní ceny změny dovozních cen. Snížení cen zahraničí navíc omezuje možnosti růstu cen českých vývozců na zahraničních trzích nebo je dokonce nutí ke snížení cen, ač se tak může díky posilující koruně zhoršit jejich finanční hospodaření.

Směnné relace odrážející změny vývozních a dovozních cen se v říjnu meziměsíčně zlepšily o 0,8% a ve srovnání s loňským říjnem si připsaly k dobru 4,5%. Díky zlepšení směnných relací dosahuje obchodní bilance v posledních měsících lepších výsledků (tj. nižších schodků) než ve stejných měsících loňského roku. ČSÚ spočítal příznivý dopad změny směnných relací na říjnovou obchodní bilanci ve výši 6,4 mld. Kč. Jinými slovy, kdyby byly ceny dovozu a vývozu stejné jako před rokem, byl by schodek obchodní bilance vyšší o 6,4 mld. Kč , což znamená, že by nebyl 11 mld. Kč, ale 17,4 mld. Kč. Kromě bilance zahraničního obchodu má pokles dovozních cen příznivý dopad také na inflaci, ať již měřenou indexem spotřebitelských cen či indexem cen průmyslových výrobců. Listopadové údaje o obou cenových indexech tuto skutečnost potvrzují.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data