Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tisková zpráva KCP: Od začátku příštího roku musí mít všechny zahraniční fondy povolení KCP

14.12.2001 10:11
Autor: 

(Následuje úplné znění tiskové zprávy Komise pro cenné papíry)
Zahraniční osoby zabývající se kolektivním investováním a vydávající cenné papíry jako např. podílové listy zahraničních podílových fondů (FCP, mutual funds, Sondervermögen apod.) nebo akcie zahraničních investičních společností (zejména SICAV), mohou od 1. 1. 2002 tyto cenné papíry nabízet, vydávat, prodávat nebo zpětně odkupovat na území České republiky pouze, pokud budou mít povolení od Komise pro cenné papíry (Komise).

„Majetková práva investorů, kteří vlastní cenné papíry zahraničních fondů, jež nezískají potřebné povolení, nebudou dotčena, s držením takových cenných papírů jsou však spojena vyšší rizika. Tyto zahraniční fondy totiž nebudou podléhat dozoru Komise ani informační povinnosti na našem území“, varoval předseda Komise František Jakub. V zájmu ochrany tuzemského kapitálového trhu a co nejnižší míry ohrožení investic a práv investorů nabytých v dobré víře, bude Komise zpětné odkupy cenných papírů kolektivního investování, které budou prováděny po 1. 1. 2002 bez příslušného povolení, tolerovat.

Ve všech ostatních případech je Komise připravena tvrdě postihovat jak zahraniční osoby kolektivního investování neoprávněně poskytující služby na našem území, tak obchodníky s cennými papíry, kteří pro tuzemské investory budou cenné papíry těchto osob obstarávat. Budou-li zahraniční fondy vykonávat svoji podnikatelskou činnost po 1. 1. 2002 bez povolení, dopustí se správního deliktu neoprávněného podnikání. Stejně tak i obchodník s cennými papíry, který bude pro zahraniční osobu takové činnosti obstarávat, může porušit odbornou péči nebo povinnost vykonávat činnost tak, aby nedocházelo k narušení průhlednosti finančního trhu.

Některé ze zahraničních osob, které v současné době působí na území České republiky, potřebné povolení nezískají, protože nesplňují zákonem stanovené podmínky nebo o ně z různých důvodů nepožádaly. Komise na svých webových stránkách www.sec.cz v oddílu Rádce investora a v recepci svého sídla uveřejnila seznam osob, které povolení již obdržely nebo které o povolení požádaly. Přehled zahraničních fondů s povolením bude zveřejněn na webových stránkách Komise v Seznamech.

V Praze dne 13. prosince 2001

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m