Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Produkční ceny v průmyslu klesají pod tlakem levné ropy

13.12.2001 9:07
Autor: 

Index cen průmyslových výrobců se v listopadu snížil o 0,4% ve srovnání se svou říjnovou úrovní. Meziročně se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,9%. Uvedené hodnoty jsou v souladu s očekáváním Patrie a mírně nižší než tržní konsensus. Index cen zemědělských výrobců se meziměsíčně snížil o 1,2% a meziročně jsou ceny zemědělců vyšší o 2,2%. Ceny stavebních prací se zvýšily meziměsíčně o 0,2% a meziročně jsou vyšší o 3,6%.

Pokles produkčních cen v průmyslu není žádným překvapením, někoho však možná překvapila razance poklesu cen. Podíváme-li se však na vývoj cen ropy a ostatních surovin na světových trzích a posílení koruny vůči euru i dolaru, není výsledek až tak nečekaný. Cena ropy (BRENT) se v říjnu snížila o 18,5% a listopadu zeštíhlela o dalších 8%. Kromě ropy klesají také ceny ropných výrobků. Stačí se podívat na vývoj cen benzínů na rotterdamské burze, kde nakupují čeští dovozci. Navíc koruna již půl roku neustále posiluje vůči dolaru, za který jsou většinou suroviny na světových trzích obchodovány. Výsledkem uvedených faktorů je pokles cen v průmyslu koksování a rafinérského zpracování ropy o 8,2% v průběhu listopadu. Snížení cen v tomto odvětví se podílelo na poklesu celkového indexu cen průmyslových výrobců 0,3%. Stejným způsobem se snížení cen ropy podepsalo na cenách průmyslových výrobců v Německu, které se podle dnes zveřejněných údajů meziměsíčně snížily o 1,0% a v meziročním srovnání již klesly o 1,9%.

Vzhledem k tomu, že je ropa důležitým výrobním vstupem také v chemickém průmyslu, je logické, že i v tomto odvětví se obrátil trend vývoje cen směrem dolů. V listopadu se ceny v tomto snížily o 0,6%.

Opomenout nelze ani vliv poklesu cen ostatních surovin, které musíme vzhledem k naší chudé surovinové základně nakupovat v zahraničí. Již řadu měsíců klesají ceny průmyslových kovů a výsledkem je snížení cen v české produkci kovů a kovodělných výrobů. V listopadu se ceny v tomto odvětví snížily o 0,9% a lze spočítat, že pokles cen v tomto odvětví přispěl k poklesu celkového indexu cen průmyslových výrobců o 0,1%.

Pro celkový vývoj spotřebitelských cen je důležitý také pokles cen v zemědělství, jež dává naději na udržení příznivého trendu ve vývoji cen potravin. V listopadu se především snížily ceny živočišných výrobků (meziměsíčně o 1,5%), v pokles však pokračovaly také ceny brambor. Vezmeme-li do úvahy pokles cen v průmyslu i zemědělském sektoru, rýsuje se šance na další snížení hodnoty inflace. To zvyšuje šanci na snížení sazeb Českou národní bankou. Tento scénář podporují také údaje o hrubém domácím produktu, jež ukazují na přiměřený a inflaci neohrožující vývoj spotřebitelské poptávky. Zdá se, že je poměrně reálné očekávat snížení úrokových sazeb v prosinci případně v lednu. Většina faktorů dnes hovoří pro další snížení úrokových sazeb, které by mělo alespoň kompenzovat zpřísnění měnových podmínek způsobené rychlou apreciací české měny.
(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y