Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Český průmysl dále zpomaluje!

11.12.2001 9:27
Autor: 

Český statistický úřad dnes oznámil údaje o říjnové průmyslové výrobě. Průmyslová výroba se zvýšila meziročně o 4,1%, po očištění o rozdílný počet pracovních dní (říjen 2001 byl o jeden pracovní den delší než říjen 2002) výroba vzrostla o 2,1%. Dnes zveřejněný výsledek je horší, než jsme očekávali (+7,0%), a potvrzuje, že český průmysl dále zpomaluje tempo růstu. Nutno dodat, že za poklesem tempa růstu částečně stojí vysoký údaj o růstu průmyslové produkce v říjnu loňského roku, jež tak ustavil vysokou laťku pro meziroční srovnání.

Průmysl je klíčen výkonnosti celého domácího hospodářství. Podle posledních údajů o HDP se na hrubém domácím produktu podílí 30%. Ač celkový údaj o průmyslové produkci ukazuje na trend postupného zpomalování růstu průmyslové produkce, detailní údaje nabízí více optimismu. Například mnohé napadne, že za zpomalením růstu průmyslové produkce může stát ochlazení poptávky v EU, kam směřuje značná část průmyslové produkce. Podíl tržeb z přímého vývozu průmyslové produkce na celkových tržbách činí 42,3%. Vezmeme-li však do úvahy, že tržby z přímého vývozu meziročně vzrostly o relativně silných 15,1%, je zřejmé, že s tímto argumentem je potřeba zacházet opatrně.

Jaké jsou tedy příčiny zpomalení růstu průmyslové produkce? V detailních datech lze nalézt dva důvody. Prvním z nich je pokles produkce zboží krátkodobé spotřeby, jež v říjnu činil 1,6%. Například produkce potravinářského průmyslu se snížila o 1,9%. Příčinou poklesu produkce v tomto odvětví je pravděpodobně klesající poptávka. Dnes zveřejněné údaje o HDP ukazují na pokles výdajů za potraviny. Druhým důvodem je zpomalení růstu produkce v klíčovém odvětví českého průmyslu, výrobě dopravních prostředků. V říjnu produkce v tomto odvětví meziročně stagnovala. Příčinou může být očekávaný pokles poptávky v zahraničí. Právě zde se může začínat projevovat dopad ochlazení hospodářského růstu v EU na českou ekonomiku. A jak si vysvětlit, že tržby z přímého vývozu nadále rostou vysokým tempem? Tyto údaje částečně reflektují export předchozí produkce. V následujících měsících tak můžeme očekávat zpomalení růstu tržeb z vývozu a pokračování trendu zpomalování růstu průmyslové produkce.

Očekávaný pokles zahraniční poptávky by však mohl částečně kompenzovat pokračující růst domácí poptávky. Díky ní roste produkce zboží dlouhodobé spotřeby o 13,3% a produkce pro investice o 6,6%. Obrat k nižším hodnotám růstu průmyslové produkce však patrně domácí poptávka nezvrátí. O tom, že se průmysl a česká ekonomika nacházejí ve fázi zpomalování růstu svědčí také údaje o zaměstnanosti v průmyslu. V průběhu letošního roku zaměstnanost v průmyslu rostla. Až do září. V září se meziročně snížila o 0,2%. Sestupný trend potvrdil říjnový údaj hovořící o snížení počtu zaměstnanců v průmyslu o 1,2%.

Výhodou českého průmyslu je stále příznivý vývoj relace mezi produktivitou práce a růstem reálných mezd. Produktivita práce se v říjnu meziročně zvýšila o 5,9%, zatímco průměrná reálná mzda vzrostla o 2,2%. Reálné jednotkové náklady se tedy snížily. Tento vývoj podporuje udržení konkurenceschopnosti české produkce na zahraničních trzích, kterou částečně podrývá posilující kurz české měny.

Vezmeme-li do úvahy domácí i vnější faktory, lze v roce 2002 očekávat o něco pomalejší tempo růstu průmyslové produkce, nikoli však drastické zpomalení či dokonce propad. Naše prognóza ukazuje na růst průmyslové produkce o 6,4% v letošním roce a 4,0% v roce 2002.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data