Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavebnictví těží z investičního boomu

7.12.2001 9:14
Autor: 

Stavební výroba se v říjnu letošního roku meziročně zvýšila o 7,0%, což je o trochu více, než jsme předpokládali (+6,0%). Hlavním důvodem pokračující expanze stavebního sektoru je výstavba investičního charakteru. Produktivita práce se zvýšila o 6,0%, zatímco průměrná reálná mzda pouze o 3,2%. V nominálním vyjádření činí přírůstek průměrné mzdy 7,7%. Příznivý vývoj ve stavebním sektoru se promítá také do ukazatele zaměstnanosti v tomto sektoru. V říjnu se počet zaměstnanců meziročně zvýšil o 0,9%.

Stavební sektor je v současné době jedním z nejdynamičtěji rostoucích odvětví české ekonomiky. Příčinou je obnovení investiční aktivity, jež je důsledkem přímých investic zahraničních investorů. V souladu s tímto vývojem vykazují nejvýraznější přírůstky stavební práce na stavbách inženýrského charakteru. Silná závislost zakázek na stavební práce na přílivu kapitálu ze zahraničí se však může stát také nevýhodou. Poslední údaje o přílivu přímých zahraničních investic byly zklamáním. Zatím nelze jednoznačně určit, zda se jedná pouze o krátkodobý výkyv nebo zda ochlazení aktivity zahraničních investorů souvisí s ochlazením hospodářského růstu v EU. Pokud by pravdou byla druhá varianta, museli bychom se v příštím roce pravděpodobně smířit s nižšími tempy růstu stavební výroby.

Příznivě lze hodnotit skutečnost, že produktivita práce stále roste výrazně rychleji než reálná mzda, což umožňuje českým stavebním firmám udržení konkurenční výhody na trzích EU. Právě u staveb v zahraničí je dosahováno velmi vysokých přírůstků. Zpráva Českého statistického úřadu sice uvádí, že se zvýšila jednotkové mzdové náklady, neuvádí však, zda se jedná o nominální či reálné jednotkové náklady. Porovnání vývoje produktivity práce a průměrné reálné mzdy však ukazuje na pokles jednotkových mzdových nákladů. Podle našeho propočtu se reálné jednotkové náklady v říjnu meziročně snížily o 2,6%.

Stavební sektor sice není pro celkový vývoj českého hospodářství tak významný jako průmysl, přesto propočet příspěvku stavební výroby k růstu hrubého domácího produktu ukazuje, že jej nelze opomenout. V letošním roce očekáváme zvýšení stavební výroby o 12%. Stavební sektor tak k růstu HDP přispěje pěti až šesti desetinami procenta.

(David Marek)

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data