Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB snížila úrokové sazby: boj proti globální recesi a silné koruně

29.11.2001 13:15
Autor: 

ČNB na svém dnešním zasedání snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů. Klíčová dvoutýdenní repo sazba tak nyní činí 4,75%. ČNB tak překvapila svou razancí, neboť většinové očekávání počítalo se snížením sazeb o 25 bazických bodů. Stejné bylo také naše očekávání.

Důvody uvolnění měnové politiky jsou zřejmé: obavy z negativního dopadu ochlazení hospodářského růstu v zemích EU na českou ekonomiku a silný kurz koruny. Vzhledem k nečekaně vysokému snížení sazeb nepředpokládám, že by ČNB tento krok zopakovala v závěru letošního roku. Nižší úrokové sazby by mohly podpořit udržení, případně zrychlení, růstu domácí poptávky, což by mělo kompenzovat očekávaný pokles zahraniční poptávky. V součtu by tak růst domácí ekonomiky mohl být uchráněn před negativním globálním trendem. Ruce ČNB také uvolnil současný pokles inflace a především inflačních prognóz.

Poslední informace z německé ekonomiky byly vesměs negativního charakteru. Hospodářský růst zpomalil na 0,3%, průmyslová produkce klesá stejně jako očekávání do budoucnosti, která reprezentuje IFO index. Dnes zveřejněné údaje o hrubém domácím produktu v EU a EMU potvrzují, že se tento trend netýká pouze německé ekonomiky. Růst HDP v EU zpomalil na 1,4% ve třetím čtvrtletí letošního roku z 1,7% v předchozím čtvrtletí. V eurozóně zpomalil hospodářský růst na 1,3% z 1,7%.

Cílem měnové politiky je dosáhnout souladu mezi prognózami inflace a inflačními cíli. Aktuální prognóza ČNB hovoří, že by se inflace měla pohybovat v intervalu 3,4-4,7% na konci třetího čtvrtletí 2002 a v pásmu 2,3-3,7% na konci prvního čtvrtletí 2003. První prognóza se pohybuje mírně nad středem inflačního cíle, druhá však již na dolním konci inflačního cíle. Jednoduché porovnání prognóz inflace a inflačních cílů tedy ukazuje, že by ČNB mohla snížit úrokové sazby, což se skutečně stalo. Za poklesem prognóz inflace a v důsledku i úrokových sazeb stojí očekávání relativně stabilního vývoje domácích ekonomických faktorů v kombinaci s poklesem hospodářského růstu a inflace v zemích EU (především Německu, neboť prognózy německé ekonomiky přímo vstupují do inflačních prognóz ČNB). Převažují tak faktory hovořící ve prospěch nižších úrokových sazeb. Na druhé straně fronty, tj. faktorem hovořícím pro stabilní případně přísnější měnovou politiku, zůstává pouze uvolněná fiskální politika. Z externích faktorů nelze opomenout také klesající dovozní ceny, jež umožňují "dovážet" nižší inflaci ze zahraničí. S výjimkou potravin nyní vše dovážíme levněji než před rokem. Nutno zmínit, že k tomu významně pomáhá posílení koruny vůči euru i dolaru. Vůči euru koruna posílila za posledních dvanáct měsíců o 3,1%, vůči dolaru dokonce o 8,5%. Díky tomu se směnné relace v ČR meziročně zlepšily o 3,8%.

Spotřebitelská poptávka roste stabilním tempem, které až dosud nevyvolalo významné inflační tlaky. A pokud ano, pak byly dostatečně eliminovány zlepšením směnných relací. V první polovině letošního roku se spotřeba domácností meziročně zvýšila o 3,9%. Maloobchodní tržby se v prvních devíti měsících letošního roku meziročně zvýšily o 4,0%. Ve srovnání s rokem 2000, kdy se spotřeba domácností zvýšila o 1,8%, jde sice o znatelnou akceleraci, nicméně nezdá se, že by byla překročena mez dlouhodobé udržitelnosti růstu spotřebitelské poptávky. Navíc zároveň dochází k růstu produkčních kapacit v důsledku přímých zahraničních investic, které posouvají hranici potenciálního produktu rychle směrem vzhůru. O tom, že nedochází k nadměrnému poptávkovému tlaku na produkční kapacity svědčí vývoj produkčních cenových indexů. Meziroční růst indexu cen průmyslových výrobců se v říjnu snížil na 1,3%, když ještě na konci loňského roku činil rovných 5,0%.

Důležitým indikátorem budoucí inflace jsou také údaje z trhu práce. Výrazný pokles nezaměstnanosti způsobený zvýšenou poptávkou po pracovní síle by mohl vést k rychlému růstu mezd. Při poklesu nezaměstnanosti by se pracovní síla stávala relativně vzácnější a navíc by se zvýšila síla odborů při vyjednáváních o mzdách. Prozatím se však tento scénář nezdá být pravděpodobný. Míra nezaměstnanosti se stabilizovala kolem úrovně 8,5%. Poslední údaje o růstu mezd naznačují, že by produktivita práce měla i nadále růst rychleji než reálné mzdy, což by mělo zaručit pokles reálných jednotkových nákladů. Navíc jednání o mzdách mezi ČNB a odbory dospěla podle mého názoru k pozitivnímu výsledku. Požadovaný růst nominálních mezd o 7-8% v příštím roce je akceptovatelný při průměrné inflaci ve výši 4% a podobném zvýšení produktivity práce.

Z pohledu celkových měnových podmínek, které zahrnují úrokové sazby a kurz (oba faktory ovlivňují hospodářský růst a inflaci), lze dnešní snížení úrokových sazeb hodnotit jako zpomalení trendu neustálého zpřísňování měnových podmínek. Měnové podmínky v zemi nelze hodnotit pouze pohledem na úroveň úrokových sazeb. V potaz je potřeba vzít reálné úrokové sazby a vývoj reálného kurzu. Zejména díky značnému zhodnocení reálného kurzu se měnové podmínky od poloviny roku 2000 neustále zpřísňují. Reálný efektivní kurz se podle oficiálních údajů ČNB zhodnotil za poslední rok o 5,5% (použijeme-li k výpočtu reálného kurzu indexy spotřebitelských cen) respektive 4,0% (použijeme-li k výpočtu reálného kurzu indexy průmyslových produkčních cen). Dnešní krok centrální banky tak lze chápat jako částečnou kompenzaci za silnější korunu. Navíc nižší úrokové sazby by teoreticky měly snížit atraktivitu investic do českých dluhových instrumentů finančního trhu a tím snížit příliv kapitálu ze zahraničí a přispět tak ke zmírnění apreciačního trendu kurzu. Tyto kapitálové toky jsou však dnes až druhořadé. Převažuje příliv kapitálu v podobě přímých zahraničních investic. Obrat ve vývoji kurzu koruny tedy není příliš pravděpodobný.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.6.2018
5:42Trump má jednu velkou pravdu
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů