Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Německá lokomotiva ztrácí dech ... zpomalí i středoevropský vlak?

22.11.2001 11:34
Autor: 

Spolkový statistický úřad dnes zveřejnil údaje o růstu německého HDP ve 3. čtvrtletí 2001. Tempo meziročního růstu se snížilo z 0,6% ve 2. čtvrtletí na 0,3%, což je nejnižší tempo růstu od 1. čtvrtletí 1997. Ve srovnání s druhým čtvrtletím HDP poklesl 0,1%.

Při pohledu na detailní údaje o hrubém domácím produktu Německa musíme dlouho hledat, abychom našli nějaké kladné stránky, naprosto převažují negativní informace. Jeden klad však nalézt přesto lze, a to zvýšení čistého vývozu. Spotřeba domácností sice i nadále vykazuje meziroční zvýšení, to se však již ztenčilo na 1,0%, po růstu o 1,2% v prvním a druhém čtvrtletí. Příspěvek růstu spotřeby domácností k růstu HDP se snížil z předchozích 0,7% na 0,5%. Kritickým momentem německé ekonomiky jsou investice. Hrubá tvorba fixního kapitálu se meziročně snížila o 4,8%. To ukazuje na neustálé prohlubování investiční krize, neboť v 1. čtvrtletí klesla tvorba kapitálu o 2,9% a ve druhém čtvrtletí o 3,7%. Tahounem křehkého hospodářského růstu v Německu se stal zahraniční obchod. Přestože vývoz zpomalil tempo růstu z 8,2% v prvním čtvrtletí a 7,2% ve druhém čtvrtletí na 4,8% ve čtvrtletí třetím, stále převyšuje tempo růstu dovozu. Zpomalující domácí poptávka představuje menší dovozní náročnost. Dovoz se ve třetím čtvrtletí meziročně nezměnil. Přebytek v zahraničním obchodu tak přispěl k růstu německé ekonomiky 1,6%, což představuje nejvyšší kladný příspěvek.

Dnešní údaje o HDP nijak nezměnily pohled na německou ekonomiku. Informace potvrdily posun směrem k okraji, za němž se nachází pojmy jako recese či krize. Bohužel více optimismu nepřináší ani předběžné ukazatele. Včerejší další propad indexu podnikatelské důvěry indikuje, že německá ekonomika své dno teprve hledá.

Německá ekonomika představuje lokomotivu hospodářského vývoje nejen pro Evropskou unii, ale také pro země střední a východní Evropy. Obrat v zahraničním obchodu mezi Německem a 13 zeměmi kandidujícími na vstup do EU představoval třetinu veškerého obratu v obchodu mezi těmito zeměmi a Evropskou unii (podle údajů Eurostatu). Pro informaci na druhém a třetím místě významnosti stojí Itálie a Francie. Ze zemí střední a východní Evropy jsou v zahraničním obchodu s Evropskou unií nejvýznamnější Polsko, Maďarsko a ČR, jejichž vývoz do EU v loňském roce překročil 20 mld. eur. Je tedy zřejmé, že zpomalení německé ekonomiky a její poptávky po dovozech, která již stagnuje, se projeví v obchodních bilancích zemí střední Evropy.

V případě ČR představuje vývoz do Německa 38,4% z celkového českého vývozu. Zatímco v loňském roce se podařilo zvýšit vývoz z ČR do Německa o 18,8%, tempo růstu vývozu na trhy našeho západního souseda nyní zpomalilo na 3,9%. Ještě stále se nám daří udržovat mírný přebytky v obchodu s Německem, za leden až říjen činí rozdíl ve vzájemném obchodu 22,2 mld. Kč ve prospěch ČR, v porovnání se stejným obdobím loňského roku však došlo ke snížení o 26,8 mld. Kč.

Být prorokem nepříjemných událostí nebývá vděčnou úlohou, poselství aktuálních makroekonomických údajů z Německa však nedává příliš důvodů k optimismu. Německému hospodářství dochází pára. Pára, která částečně pohání také středoevropské ekonomiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data