Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v říjnu: návrat k normálu (tj. do deficitu)

22.11.2001 9:04
Autor: 

Obchodní bilance dosáhla v říjnu schodku ve výši 11,0 mld. Kč, což je o něco horší než naše očekávání (8,5 mld. Kč), ale lepší než průměrné očekávání (11,7 mld. Kč). Zářijový přebytek byl revidován z 1,8 mld. Kč na 2,5 mld. Kč. Obchodní bilance se tak vrátila tam, kde jí obvykle vídáme, tj. do červených čísel. Schodek v zahraničním obchodě za prvních deset měsíců letošního roku činí 91,7 mld. Kč. Sečteme-li schodky za posledních dvanáct měsíců dostaneme hodnotu 123,3 mld. Kč, což je hodnota blízká stejnému ukazateli v loňském říjnu, kdy dvanáctiměsíční deficit činil 119,3 mld. Kč.

Vývoz se meziročně zvýšil o 10,1%, když se i nadále dařilo vývozu strojů a dopravních prostředků, výpočetní techniky a telekomunikačních zařízení. Dvoudenní odstávka výroby ve Škodě Auto na konci října se projeví patrně až v listopadových exportních ukazatelích. Podle našich předběžných propočtů by tento faktor mohl prohloubit schodek obchodní bilance o 1,0 až 1,5 mld. Kč. Varující je však klesající tempo růstu vývozu do Německa a dalších zemí EU. Vývoz do Německa se meziročně zvýšil o 3,9%, což je však méně než v první polovině letošního roku. Asi není potřeba připomínat, že Německo, jež se podílí na celkovém českém exportu 38%, je naším nejvýznamnějším odbytištěm.

Příčinou relativně příznivé výše obchodního deficitu (ve srovnání s loňskými 16,0 mld. Kč), je ale pokles tempa růstu dovozu. Z části je tento vývoj důsledkem poklesu dovozních cen. Dovozní ceny již čtyřikrát za sebou klesly a jejich meziroční změna již klesla na -4,7%. Hlavním důvodem je pokles cen energetických surovin, jež jsou nyní ve srovnání s loňským rokem o 17% levnější. Snížily se však i ceny ostatních surovin, meziročně o 9,8%, chemikálií (-4,2%), spotřebního zboží (-3,7%), strojů a dopravních prostředků (2,0%). Vývozní ceny se také snížily, ovšem v podstatně menším měřítku. Meziročně jsou nižší o 1,1%. Směnné relace se tedy meziročně o 3,8% zlepšily. Druhým důvodem může být také zpomalení investiční aktivity, jež by vedlo k nižší poptávce po dovozech investičního zboží.

Obchodní bilance, ač se opět přehoupla do dvouciferného schodku, nepředstavuje v krátkodobém horizontu hrozbu pro stabilitu české ekonomiky. Podle našich revidovaných prognóz by měl schodek obchodní bilance za celý letošní rok dosáhnout hodnoty 120 mld. Kč. Pro vývoj zahraničního obchodu v následujících měsících budou důležité tři faktory. Zatímco první dva, pokles dovozních cen a zpomalení hospodářského růstu v EU, se zdají víceméně zřejmé, otázkou zůstává vývoj domácí poptávky. Pokud by se potvrdilo, že dochází k mírnému zpomalení tempa růstu investiční poptávky v ČR, mohly by zůstat hodnoty schodků obchodní bilance relativně příznivé. Pokud by však česká ekonomika měla jít "proti proudu", obchodní bilance by vykazovala stále vyšší záporné hodnoty. Naše prognóza pro příští rok počítá se střední cestou, jež ukazuje na schodek v roce 2002 ve výši 130 až 140 mld. Kč.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data