Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tisková zpráva KCP: Komise znovu upozornila HPH na nelegálnost odkupů akcií

21.11.2001 13:20
Autor: 

(Následuje úplné znění tiskové zpráva)
Na dnešním setkání Komise pro cenné papíry opětovně upozornila člena představenstva Michala Pacovského a generálního ředitele Josefa Nového Harvardského průmyslového holdingu na nelegálnost odkupů akcií holdingu, které zástupci holdingu realizují přes trvající zákaz veškerých převodů akcií. Setkání se uskutečnilo na žádost člena představenstva holdingu pana Pacovského. Komise přizvala i likvidátora holdingu Zdeňka Častorála.

Jak likvidátorovi, tak zástupcům vedení Harvardského průmyslového holdingu Komise znovu zopakovala důvody pozastavení převodů akcií a objasnila, proč tyto důvody stále trvají. Představitele holdingu zároveň vyzvala, aby přestali uzavírat s akcionáři smlouvy a nešířili mezi veřejnost zavádějící informace. Za hlavní důvody zákazu převodu akcií, které stále trvají, Komise považuje nejasnost struktury a výše majetku holdingu a otázku pokračování procesu likvidace. Komise se rozhodla na osoby, které jménem holdingu vyzývají akcionáře k uzavření smluv na prodej akcií, podat trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Historie:

Harvardský průmyslový holding vznikl v dubnu 1996 transformací z Harvardského dividendového investičního fondu. Harvardský dividendový investiční fond byl založen v roce 1991. Předmětem podnikání fondu bylo soustřeďování investičních bodů od držitelů investičních kuponů a jejich použití k nákupu akcií podniků privatizovaných v rámci kupónové privatizace. Necelé tři měsíce před novelou zákona o investičních společnostech a fondech účinné od 1. července 1996 se Harvardský dividendový investiční fond přeměnil na běžnou akciovou společnost s názvem Harvardský průmyslový holding.

Stejným způsobem se přeměnily na běžnou akciovou společnost i další investiční fondy spravované investiční společností Harvard Capital and Consulting. Dne 20. června 1996 pak valná hromada rozhodla o sloučení transformovaných fondů s Harvardským průmyslovým holdingem. Harvardský průmyslový holding se sloučil s Harvardskou diamantovou společností, Harvardskou contrariánskou společností, Harvardským spolkem menších společností, Harvardskou arbitrážní společností, Harvardskou finanční společností a se společností Sklo Union s tím, že Harvardský průmyslový holding se stal jejich universálním právním nástupcem a převzal obchodní jmění těchto společností.

V srpnu 1997 rozhodla valná hromada o likvidaci Harvardského průmyslového holdingu. Dne 18. 12. 2000, 10. 1. 2001 a 16. 8. 2001 proběhly mimořádné valné hromady holdingu, které mimo jiné rozhodovaly o vystoupení z likvidace. Srpnová valná hromada rozhodovala i o odkupu akcí holdingu. Usnesení všech tří valných hromad bylo napadenou soudní žalobou.

Dne 8. února 2001 Komise pro cenné papíry zakázala na šest měsíců veškeré převody registrovaných akcií Harvardského průmyslového holdingu. Dne 9. srpna 2001 Komise prodloužila zákaz převodů akcií na dalších šest měsíců.

V září 2001 soud nařídil předběžné opatření, kterým zakázal představenstvu holdingu nakládat s majetkem holdingu a potvrdil, že až do rozhodnutí soudních řízení o platnosti valných hromad je třeba holding považovat za společnost v likvidaci a Zdeňka Častorála za jejího likvidátora.

V Praze 21. listopadu 2001

Radka Procházková
tisková mluvčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data