Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

OECD a EBRD o české ekonomice

20.11.2001 17:59
Autor: 

Podzim je obdobím bohatým na hodnotící zprávy nadnárodních společností a revize prognóz hospodářského růstu. Svou troškou do mlýna dnes přispěly Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Zpráva OECD je patrně nejpesimističtějším hodnocením české ekonomiky. OECD očekává nejnižší hodnotu růstu HDP v roce 2002, 2,7% (dříve 3,5%) To je patrně nejnižší prognóza mezi národními a nadnárodními institucemi, jež se odhadem vývoje české ekonomiky zabývají. Chmury mírně rozhání prognóza na rok 2003, kdy OECD očekává růst HDP v ČR o 3,7%. Terčem kritiky, je uvolněná fiskální politika. Jak jinak. Podle OECD je fiskální politika příliš uvolněná a nezaručuje udržení makroekonomické rovnováhy. Do fiskální oblasti směřuje ještě jedna kritika, a to do využívání privatizačních příjmů. Zatímco v návrhu rozpočtu na rok 2002 počítá vláda s částečným využitím privatizačních příjmů k hrazení běžných výdajů, OECD doporučuje využívat tyto mimořádné příjmy ke snížení veřejného dluhu. Zajímavým postřehem OECD je zmínka o riziku pro stabilitu české ekonomiky v podobě oslabení přílivu přímých zahraničních investic, k němuž by mohlo dojít v důsledku zhoršení situace ve světovém hospodářství. OECD se dokonce obává, že by příliv kapitálu nemusel stačit k pokrytí schodku běžného účtu. O důsledcích je již taktně pomlčeno. Po zkušenostech z května 1997 se patrně očekává, že jsme nezapomněli. Střední a východní Evropou se zabývá také dnes zveřejněná zpráva EBRD nazvaná "Transition 2001". V kapitole o České republice lze nalézt doporučení na zkvalitnění právního rámce pro podniky, účinné prosazování práv věřitelů a vyřešení problémů ukrytých v portfoliu České Konsolidační Agentury. Bez povšimnutí nezůstala opět fiskální politiky, kde problém perzistentních schodků veřejných financí podle EBRD negenerují pouze restrukturalizace bankovního sektoru ale také stále hojnější sociální dávky a subvence podnikům. EBRD připomíná, že v roce 1995 činily sociální výdaje 43% celkových výdajů státního rozpočtu, v loňském roce již 53%. OECD, IMF, EBRD, Evropská komise, ČNB ... Řada institucí zabývajících se českou ekonomikou a kritizujících veřejné finance, jejich neveselé vyhlídky a absenci nutných reforem je dlouhá. Stále se však nic neděje. Že by se všichni mýlili?

(David Marek)

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data