Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Spotřebitelské ceny se v říjnu nepohnuly

8.11.2001 9:15
Autor: 

Index spotřebitelských cen se v říjnu ve srovnání se zářím nezměnil. Meziročně jsou spotřebitelské ceny vyšší o 4.4%. Čistá inflace se meziměsíčně snížila o 0,1% a její meziroční změna klesla z 3,1% v září na 2,7% v říjnu.

Důvodem stagnace cenové hladiny byla souhra navzájem se kompenzujících cenových změn. Zatímco se ceny zahraničních rekreačních zájezdů a ceny pohonných hmot výrazně snížily, ceny tabáku, odívání, stravování v restauracích a správní a finanční poplatky byly zvýšeny. Ceny potravin se nepatrně snížily. Na jedné straně došlo k poklesu cen ovoce, pekárenských výrobků a drůbeže, na straně druhé však vzrostly ceny čerstvé zeleniny, včetně brambor, hovězího a mléčných výrobků. Ve vývoji cen potravin je patrné slábnutí sezónního poklesu. V následujících měsících můžeme spíše očekávat u skupiny potravinkladné znaménko cenové změny.

Podle očekávání došlo k poklesu cen ve skupině doprava (-1,2%), jež je důsledkem zlevnění pohonných hmot u čerpacích stanic. V úhrnu se ceny pohonných hmot snížily o 3,7%. Klesající ceny pohonných hmot jsou důsledkem předchozího snížení cen ropy na světových trzích. K poklesu dovozních cen ropy a ropných produktů přispělo také posílení koruny vůči americkému dolaru. Vzhledem k tomu, že ceny ropy nadále pokračují v sestupném trendu, lze očekávat další snížení cen pohonných hmot.

Ve skupině rekreace a kultura se stejně jako v září projevily posezónní slevy zahraničních a domácích rekreačních zájezdů.

Vývoj spotřebitelských cen opačným způsobem ovlivnilo zdražení tabákových výrobků, jež částečně souvisí s administrativním zavedením stejných cen cigaret u všech prodejců pro jednotlivé značky. Dále se zvýšily ceny v restauracích, což vedlo ke zvýšení cenového indexu stravování a ubytování o 0,3%, a finanční a správní poplatky, což se promítlo do zvýšení cenového indexu skupiny ostatního zboží a služeb 0,6%.

Ač je výsledek mírně vyšší než naše očekávání a očekávání trhu, stále je patrný příznivý trend ve vývoji inflace. Čistá inflace již klesla pod střední hodnotu intervalu, který si stanovila ČNB jako svůj letošní cíl. Očekávání finančních trhů na možnost brzkého snížení úrokových sazeb tak patrně nezmizí. Šance na snížení úrokových sazeb je skutečně vyšší než před několika měsíci. Ovšem nikoli z důvodu současného poklesu inflace, ale kvůli zvýšenému riziku zpomalení růstu ekonomiky v reakci na nepříznivý vývoj ekonomik EU a USA. Pro rozhodování o úrokových sazbách budou důležité údaje o mzdovém vývoji, spotřebitelské poptávce a hrubém domácím produktu, jež budou zveřejněny koncem listopadu respektive začátkem prosince. Domnívám se, že ČNB přistoupí k případné změně úrokových sazeb až po vyhodnocení těchto údajů. V případě nízkých hodnot výše zmíněných indikátorů by nám tak ČNB mohla nadělit nižší úrokové sazby pod stromeček. (David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data