Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak se vyvíjelo obchodování s americkými akciemi v minulém týdnu?

29.10.2001 11:36
Autor: 

Ačkoliv většina obchodníků odhadovala pro minulý týden spíše korekci, v lepším případě stagnaci, a to vše s ohledem na výrazný růst v týdnech předchozích, ale také v souvislosti s prohlubujícími se obavami z bioterorismu, hlavní americké indexy i přesto výrazně posílily.

Technologický index Nasdaq Composite v touze získat svou ztracenou slávu posílil za minulý týden celkem o 5,84%, aby uzavřel na hodnotě 1768,96 bodu. Nejinak tomu bylo u indexu Dow Jones sledujícího třicet největších amerických blue chips, který si celkově připsal 3,71% a uzavřel na hodnotě 9545,17 bodu. Také širší index S&P 500 zaznamenal významný růst o 2,90% a celkově tak uzavřel na hodnotě 1104,61 bodu.

Je opravdu s podivem, že americké akcie oplývají tak optimistickou náladou, neboť zveřejňované firemní výsledky v minulém týdnu tomu rozhodně nenasvědčovaly, a proto je třeba být v hodnocení, že americké hospodářství je na dobré cestě k oživení, alespoň z časového hlediska velmi opatrný. Přesto však šéf americké centrální banky (FED) Alan Greenspan společně s prezidentem Georgem Bushem proti hrozbě hospodářské recese ve Spojených státech bojují s vysokým nasazením a s použitím všech možných dostupných prostředků: čtyřicetimiliardovým balíčkem prvních podpůrných opatření vyžádaných prezidentem Bushem krátce po teroristických útocích, patnáctimiliardovou pomocí leteckým společnostem, zárukami poskytnutými pojišťovnám pro škody způsobené atentáty, státními zakázkami na podporu konjunktury v zemi, snížením daní pro firmy ze 35% na 30% a v neposlední řadě snížením hlavní úrokové sazby Fedem na současných 2,5%. V současnosti se v americkém Kongresu projednává také možnost finanční injekce v objemu 100 miliard dolarů, která má napomoci k zotavení podnikovému sektoru. Všechny tyto kroky jsou pozitivní a dávají pevný základ k obnovení spotřebitelské důvěry v zemi.

Přesto se však Američané začínají zamýšlet, zejména pak ti zámožnější, a zvažují, zda je nezbytně nutné nakupovat u Gucciho, Tiffany a nebo si koupit Hamburger raději u McDonalda něž v luxusní restauraci Planet Hollywood, která se tak opět po dvouleté přestávce ocitla na pokraji bankrotu. Pokles zájmu o luxusní zboží je v Americe dlouhodobějším trendem, ale po událostech z 11.září se tento pokles ještě prohloubil.

Z významnějších firem zveřejnil v minulém týdnu své výsledky například WorldCom, jehož zisky klesly ve třetím čtvrtletí o 16%. Hlavním důvodem poklesu byly nákupy některých podníků jako například Digex (3Q ztráta 52,2 mil. USD), které jsou zatím spíše ztrátové než ziskové. Prodeje WorldCom tak poklesly o 6% na 5,48 miliardy dolarů.

Společnost Dupont, která je ve Spojených státech největší chemickou skupinou, snížila ve třetím čtvrtletí čistý zisk bez započtení jednorázových položek na 142 mil. dolarů z 562 mil. dolarů ve stejném období minulého roku.

Strojírenský koncern Honeywell International vykázal ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu 308 mil. dolarů proti zisku 282 mil. dolarů v loňském roce. Bez započtení mimořádných účetních položek tak klesl společnosti provozní zisk o 41%, a to zejména díky své divizi letecké techniky, která zaznamenala výrazné zhoršení po tragických leteckých událostech z 11. září v New Yorku.

Největší událostí minulého týdne mezi americkými firmami bylo uvedení nového operačního systému společnosti Microsoft "Windows XP", který se začal prodávat ve více než padesáti zemích světa 25. října. Současný šéf Microsoftu Steve Balmer a jeho zakladatel Bill Gates vkládají do Windows XP velká očekávání a samotný Gates říká "Toto je událost, která sektoru osobních počítačů pomůže k rekordním tržbám".

V rámci indexu S&P 500 si v minulém týdnu jednoznačně největší nárůst připsal sektor technologií (+6,6% meziročně -30,0%), dále pak následoval sektor chemický (+6,2% meziročně -8,5%) a energetický (+4,6% meziročně -4,0%). V rámci indexu S&P 500 se jediného poklesu v minulém týdnu dočkal sektor zpracovatelů základních surovin (-2,9% meziročně -13,4%).

(Mikuláš Brož)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data