Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Pakt stability mrtvý - co to udělá s kurzem eura

24.10.2001 17:00
Autor: 

Evropská měnová unie a její nejviditelnější reprezentant, jednotná měna euro, si nemohou stěžovat na nedostatek problémů. Od začátku své existence před necelými třemi roky ztratilo euro čtvrtinu své vnější hodnoty vůči dolaru. Mnohem důležitější jsou strukturální změny, ke kterým dochází na evropských finančních trzích a potažmo v evropských ekonomikách. A zde není pochyb, že vývoj jde správným směrem, i když pomaleji, než by bylo žádoucí.

Zpomalení ekonomického růstu v USA a ve světě však představují pro EMU vážnou zkoušku, mnohem komplikovanější než oslabování kurzu eura. Projekt jednotné měny byl totiž založen maastrichtskými smlouvami a následným Paktem stability a růstu, které do značné míry omezily volnost vlád určovat hlavní parametry hospodářské politiky.

Pravomoc určovat úrokové míry se přesunula na Evropskou centrální banku, která se zatím projevuje jako velmi opatrná, někdo by řekl až apatická centrální banka, která velmi nerada hýbe s úrokovými sazbami. To se jeví některým politikům, ale i ekonomům jako velké minus v současné situaci, kdy světová ekonomika stojí na pokraji recese.

Kromě měnové politiky může sloužit vládám k zmírňování výkyvů ekonomiky i fiskální politika. V období ekonomické recese může vláda zvyšovat svůj schodek a stimulovat poptávku, v období konjunktury může vláda naopak poptávku brzdit rozpočtovým přebytkem. Tato učebnicová strategie ovšem v Evropě selhala zcela spektakulárně v 70. a především 80. letech, kdy schodky rozpočtů rostly bez ohledu na fázi ekonomického cyklu. Jako reflexi tohoto vývoje prosadilo především Německo Pakt stability a růstu, který svazuje ruce vládám i v rozpočtové politice a omezuje schodek veřejných rozpočtů na 3% HDP. Výjimky jsou možné jen v období skutečně mimořádné recese a ve všech jiných případech by překročení limitu 3% HDP znamenalo masivní pokuty pro provinilé země.

Pakt stability a růstu byl zcela vědomě schválen jako velmi rigidní a přísný systém, protože německá vláda se obávala, že jakákoliv úniková cesta ve formě výjimek či zvláštních ustanovení by vedla k narušení důvěry v systém a k oslabení projektu společné evropské měny. Je proto paradoxní, že právě z německé strany dnes přicházejí názory, že Pakt je potřeba modifikovat. Jelikož měnová politika, svěřená ECB, je v Německu tradičně posvátná, pozornost se obrací na politiku rozpočtovou, resp. na limity jejího využití. Pět z šesti německých výzkumných ústavů ("šest moudrých"), které mají tradičně velký vliv na německou vládu a které pravidelně vydávají společné hodnocení německé ekonomiky, se shodlo, že Pakt je třeba změnit a jako nejschůdnější navrhují sledování jen "strukturální části" rozpočtového schodku, ne jeho celkové výše. Jeden z těchto ústavů dokonce označil Pakt za "mrtvý."

Tato debata naznačuje, že současné nastavení pravidel hospodářské politiky v rámci eurozóny bude vystaveno zatěžkávací zkoušce. Zkušenosti i ekonomická teorie zřejmě nedovolí změny v oddělení měnové politiky od politické reprezentace, zkušenosti jsou přece jenom příliš bolestivé.

Složitější je otázka rozpočtové politiky. Pakt stability a růstu byl přijat právě po špatných zkušenostech s jednostrannou "pružností" rozpočtové politiky. Pro každou vládu je mimořádně lákavé zvyšovat výdaje a schodek v období oslabení ekonomického růstu. Když však přijde čas na pružnost druhým směrem, tedy zpřísnění rozpočtové politiky v období hospodářského oživení, vlády prokazují pozoruhodnou "nepružnost" a schodky ne a ne zmizet. Zkušenost s takovýmto vývojem máme ostatně i my. Vláda rychle zvýšila schodek veřejných rozpočtů v letech 1999 a 2000, tvrdíc, že jde o reakci na ekonomickou recesi. Dnes, když ekonomika roste, se rozpočtové schodky dále zvyšují…

Pakt stability a růstu se pokusil tento problém vyřešit stanovením přísných pravidel, limitujících velikost schodku. Vlády eurozóny se kromě toho dohodly na strategii dlouhodobě vyrovnaných rozpočtů. Od roku 2003 tak měly být rozpočty zemí eurozóny za normálních okolností vyrovnané, právě proto, aby bylo možné v okamžiku ekonomické recese zvýšit schodek a neohrozit přitom hranici 3% HDP. Jak už to bývá, vyrovnaný rozpočet většina zemí nedosáhne a ekonomická recese přichází. Není divu, že se zvedají hlasy požadující uvolnění pravidel a zmírnění nepříjemných efektů recese.

(Ondřej Schneider)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů