Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Německo na pokraji recese?

19.10.2001 10:53
Autor: 

Dnes zveřejnil německý IFO institut stejnojmenný index podnikatelského klimatu pro západní a východní Německo. Údaje překonaly všechna očekávání, bohužel v negativním slova smyslu. Celkový index podnikatelského klimatu pro západní část SRN klesl na 85 bodů ze srpnových 89,5 bodu (100 = neutrální očekávání, tj. ani změna k lepšímu ani k horšímu). Konsensuální očekávání činilo 88,4 bodu. Zářijový IFO index plně odráží obavy z dalšího hospodářského vývoje po teroristických útocích na USA. IFO index je aritmetickým průměrem indexu očekávání pro následujících šest měsíců a indexu hodnocení současné ekonomické situace. V zářijové statistice se zhoršila především složka očekávání do budoucnosti, jež se snížila z 95,9 na 90,6 bodu. Hodnocení současné situace pokleslo ze srpnových 83,2 bodu na 79,6 bodu. IFO index se tak dostal na své osmileté minimum. Nižší hodnoty dosáhl naposledy v listopadu 1993. V reakci na tuto negativní zprávu se výrazně propadl německý akciový index DAX.

S mírným zpožděním za vývojem IFO indexu přichází také postupné zpomalování produkce v německém průmyslu. Poslední údaje ze srpna hovoří o meziročním poklesu německé průmyslové výroby o 1,3%. Horší než očekávané aktuální hodnoty IFO indexu mohou vést k dalším revizím hospodářského růstu v Německu a pravděpodobně opět zesílí spekulace na možnost recese, tj. záporného hospodářského růstu, v německé ekonomice. Právě tyto obavy vedly okamžitě po zveřejnění k oslabení eura vůči dolaru z 0,902 USD/EUR na 0,898 USD/EUR. Pravděpodobně také zesílí očekávání snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. Ta byla doposud relativně konzervativní ve srovnání s americkým FEDem. ECB letos snížila úrokové sazby třikrát: v květnu z 4,75% na 4,50%, v srpnu na 4,25% a po teroristických útocích na USA snížila sazby v zájmu uklidnění situace na finančních trzích o 50 bps na 3,75%. FED snížil sazby z lednových 6,50% na současných 2,50%.

Pro českou ekonomiku znamenají horšící se statistiky z Německa špatné zprávy. Tíha zpomalování německého hospodářství dopadne především na průmyslová odvětví. O tom, že je český průmysl značně závislý na vývozu, svědčí podíl tržeb z vývozu na celkových tržbách, jež dosahuje 39%. V tržbách z vývozu průmyslové produkce je patrné postupné snižování tempa růstu a jak je patrné z aktuálních údajů z Německa, vyhlídky nejsou nijak růžové. Zatímco tempo růstu vývozu by na základě těchto faktorů mělo poklesnout (vzhledem k tomu, že pro produkci na vývoz musíme řadu surovin, materiálů či polotovarů dovážet, dotkne se pokles tempa růstu vývozu také tempa růstu dovozu), pokračující investiční expanze a solidně rostoucí spotřebitelská poptávka by měly mírnit pokles tempa růstu dovozu. Výsledkem je hrozba prohloubení schodku obchodní bilance a běžného účtu platební bilance. Vzhledem k tomu, že obchodní bilance v reálném vyjádření je součástí hrubého domácího produktu, lze očekávat také negativní dopad na tento makroekonomický indikátor. Zhruba lze odhadnout, že snížení růstu v EU o jedno procento sníží tempo růstu HDP v ČR o dvě až tři desetiny procenta.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university