Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Český průmysl zvolna zpomaluje

12.10.2001 9:15
Autor: 

Průmyslová produkce se v srpnu meziročně zvýšila o 3,0%. Vzhledem k tomu, že letošní srpen měl stejný počet pracovních dní, nemá smysl uvádět index průmyslové produkce očištěný o kalendářní variace. Tržby průmyslových firem se meziročně zvýšily o 4,7%.

Údaje potvrzují trend pozvolného snižování dynamiky růstu produkce, který je patrný již od května. Na snížení tempa růstu průmyslové výroby má částečně vliv vývoj v loňském roce. V průběhu loňského roku se tempo růstu postupně zvyšovalo a kulminovalo právě v srpnu, kdy se průmyslová produkce meziročně zvýšila o 11%. To ustavilo vysokou laťku pro meziroční srovnání s letošní srpnovou statistikou.

Nicméně je nutné vzít do úvahy závislost průmyslu na vnějším hospodářském vývoji. Řada průmyslových podniků je závislá na exportu své produkce. V tržbách z vývozu průmyslové produkce je patrné postupné snižování tempa růstu. Vyhlídky nejsou nijak růžové. Stačí se podívat na německý IFO index, který je vcelku spolehlivým barometrem exportních možností českých průmyslových podniků a částečně tedy i vývoje celkové průmyslové produkce. Index podnikatelského klimatu v Německu (IFO) nadále pokračuje v poklesu a jeho aktuální hodnota je o téměř 10% nižší než ve stejnou dobu minulého roku. O tom, že je český průmysl značně závislý na vývozu, svědčí podíl tržeb z vývozu na celkových tržbách, jež dosahuje 39%.

Projevy zpomalení růstu zahraniční poptávky potvrzuje také pohled do struktury průmyslové produkce. Dřívější tahoun průmyslu, výroba elektrických a optických přístrojů, nyní vykazuje pokles produkce. Na růstu průmyslové produkce se tak nyní podílí především textilní a oděvní průmysl, chemický a farmaceutický průmysl, gumárenský a plastikářský průmysl, výroba strojů a zařízení.

Produktivita práce se zlepšila o 5,0% a stále si tak udržuje solidní dynamiku. Průměrná nominální mzda se meziročně zvýšila o 6,0%, takže nominální jednotkové mzdové náklady se zvýšily o 1,0%. Nicméně reálný přírůstek průměrné mzdy činí pouze 0,5%, takže reálně jednotkové mzdové náklady klesají, což posiluje konkurenceschopnost české průmyslové produkce. V situaci nepříznivého vnějšího hospodářského vývoje je otázka konkurenceschopnosti velmi důležitá. V průběhu následujících měsíců očekáváme další postupné zpomalování růstu průmyslové produkce. Zejména září přinese relativně nízkou hodnotu, neboť se k tomuto trendovému zpomalení přidá také nižší počet pracovních dní. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 7,0%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data