Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Růst stavební výroby začínají zpomalovat příznivé loňské hodnoty

10.10.2001 9:05
Autor: 

Stavební výroba se v srpnu meziročně zvýšila o 9,2%. Počet pracovních dní tentokrát nehrál roli, neboť loňský srpen měl stejný počet pracovní dní. Důležitou roli však sehrály loňské výsledky. Zatímco loni v červenci se stavební výroba zvýšila o 0,7% a stanovila tak relativně nízký základ pro porovnání letošního července s loňským červencem (částečně díky tomu se letos v červenci stavební výroba meziročně zvýšila o 21,4%), loni v srpnu došlo ke skokovému zvýšení produkce a meziroční změna dosáhla podstatně vyšší hodnoty (+8,2%). Tím se zúžil prostor pro letošní srpnový růst stavební výroby.

Kromě statistických faktorů nenabízí pohled do stavebního sektoru příliš změn. Růst produkce stále zajišťují především velké firmy s 1000 a více zaměstnanci, jejichž produkce se meziročně zvýšila o 18,1%. Tyto firmy těží z velkých zakázek při výstavbě dopravní infrastruktury a zakázek zahraničních i domácích investorů rozšiřujících své výrobní kapacity. Stavebnictví tak těží především ze státních zakázek a přílivu investičních prostředků ze zahraničí.

Průměrná nominální mzda se zvýšila o 6%, což při růstu cenové hladiny o 5,5% představuje reálné zvýšení mezd o 0,5%. Produktivita práce se oproti tomu zvýšila o 8,7%. Jednotkové mzdové náklady tedy ve stavebnictví nadále klesají, což činí domácí stavební firmy více konkurenceschopné u domácích i zahraničních zákazníků.

Vzhledem ke skutečnosti, že v posledních měsících minulého roku začalo stavebnictví vykazovat známky výrazného oživení růstu výroby, budou hodnoty meziročních změn stavební výroby v závěru letošního roku patrně nižší, než na jaké jsme byli letos dosud zvyklí. Přesto lze stále očekávat, že celoroční zvýšení stavební produkce dosáhne dvouciferné hodnoty. Náš odhad činí 12,0%. (David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data