Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Vládní dluh v 1. polovině roku: klid před bouří?

21.9.2001 10:24
Autor: 

Vládní dluh se v první polovině letošního roku prohloubil na 287,6 mld. Kč. Hodnota vládních záruk dosáhla výše 273,5 mld. Kč. Tyto informace dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Vládní dluh se tak meziročně zvýšil o 16% a pohybuje se na úrovni 14% HDP.

Jaká je struktura vládního dluhu? Z 51% je vládní dluh financován krátkodobými dluhovými instrumenty, tj. pokladničními poukázkami. Dalších 45% dluhu je financováno emisemi státních dluhopisů. Ministerstvu financí se sice podařilo částečně restrukturalizovat vládní dluh ve prospěch instrumentů s delší dobou do splatnosti, loni v červnu byl z 57% financován poukázkami a pouze z 37% dluhopisy, přesto je podíl poukázek stále velmi vysoký. Objem pokladničních poukázek se meziročně zvýšil o 9%, objem státních dluhopisů je vyšší o 38%.

Podívejme se, kdo vládě vlastně půjčuje. Věřiteli státu jsou nejen ti, kdo vládě přímo půjčují, ale především ti, kdo vlastní finanční instrumenty vydané státem. Z tohoto pohledu jsou nejvýznamnější finanční instituce, které drží 68% vládního dluhu. Z nich domácí banky drží 33% celkového vládního dluhu a banky pod zahraniční kontrolou 11%. V držení pojišťoven je 19% vládního dluhu.

Celkový vládní dluh ve výši 287,6 mld. Kč se sestává z domácího zadlužení ve výši 274,9 mld. Kč a malou část 12,6 mld. Kč činí zahraniční zadlužení vlády. Podíl zahraničního dluhu na celkovém zadlužení by se však změnil po emisi státních dluhopisů v zahraničí. Kritérium vládního dluhu je důležité také proto, že je jedním z Maastrichtských kritérií. Ta jsou sice závazná až při aspiraci na vstup do Hospodářské a měnové unie, nicméně bývají používána jako měřítko přijatelného stavu a vývoje veřejných rozpočtů a dluhu. Stanovené šedesátiprocentní meze (při srovnání s hodnotou HDP) sice zdaleka nedosahujeme, tendence dalšího vývoje je však negativní. Na konci roku 1998 dosahoval vládní dluh úrovně 11% HDP, v roce 1999 se zvýšil na 12%. Loni již vyšplhal téměř na 15%. A jak to bude letos a příští rok? Podle dostupných informací odhadujeme na konci letošní roku celkové vládní zadlužení na 360 mld. Kč, což by mělo představovat 17,5% HDP. V roce 2002 lze očekávat zvýšení dluhu o dalších zhruba 50 mld. Kč na 410 mld. Kč, tj. 19% HDP. Je sice pravda, že se na zvyšování vládního dluhu podílí ztráty vzniklé při transformaci ekonomiky (Konsolidační banka, ...), nicméně i bez nich by veřejné rozpočty končily s deficitem, což by samozřejmě zvyšovalo zadlužení. Bez reformy fiskální politiky to zkrátka jinak nebude.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university