Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Indexy cen výrobců a indexy cen zahraničního obchodu dávají šanci na příznivý vývoj inflace

13.09.2001 9:07
Autor: 

Indexy cen výrobců a indexy cen zahraničního obchodu jsou dnes sice ve stínu informací o HDP, přesto nám poskytují cenné informace o ekonomickém vývoji a neměli bychom přehlédnout indicie, jež nám mohou poskytnout. Význam obou skupin cenových indexů je v informaci o budoucím vývoji spotřebitelských, od nichž, resp. jejich budoucích hodnot, se odvíjí měnová politika a výše úrokových sazeb. Tentokrát nám obě skupiny přinesly příznivé zprávy. Index cen průmyslových výrobců pokračoval i v srpnu v poklesu, když se jeho hodnota meziměsíčně snížila o 0,3%. V meziročním srovnání jsou průmyslové produkční ceny nyní vyšší o 2,4%. Na poklesu cen v průmyslu se podílely dva faktory: výrazný pokles cen rafinérií a stagnace či mírný pokles cen v ostatních odvětvích průmyslu. Ceny v odvětví koksování a rafinérského zpracování ropy pokračovaly v rychlém poklesu. V červenci se snížily o 3,8%, tentokrát o 5,7%. Příčinou je předchozí snížení cen ropy na světových trzích. V průběhu června se cena ropy snížila o 2%, v červenci potom o téměř 12%. Poklesu dovozních cen této strategické suroviny pomohlo také červencové posílení koruny vůči dolaru o 1,2%. Nyní se však ceny ropy opět vydaly vzhůru a spíše se otvírá prostor k obratu trendu ve vývoji rafinérských cen. Alespoň částečně by tento vývoj mohlo tlumit další posilování koruny vůči americké měně.

Příznivé zprávy v oblasti cenového vývoje přichází také ze zemědělského sektoru. Ceny zemědělských výrobců se v srpnu meziměsíčně snížily o 2,3%, meziroční index tak klesl ze 14,1% na 9,5%. Na poklesu cen se podílela jak rostlinná (-5,9%) tak živočišná produkce (-0,2%). Údaje nasvědčují, že se již uklidnila situace na trhu. Obavy z BSE a letos nebývale silné sezónní efekty již byly vstřebány. Z pohledu budoucího vývoje spotřebitelských cen je tato informace příznivá. V následujících měsících by ceny potravin neměly přispívat k dalšímu růstu inflace, spíše naopak. Také ostatní produkční indexy se vyvíjely příznivě. Ceny tržních služeb stagnovaly a ceny stavebních prací se zvýšily o mírných 0,2%,což představuje nejmenší přírůstek v letošním roce. Pro budoucí vývoj inflace je důležitý také pokles dovozních cen. Tyto ceny se v červenci průměrně snížily o 1%. Index spotřebitelských cen zahrnuje také zboží dovážené ze zahraničí. Pokud tedy jejich cena klesá, může to pomoci tlumit domácí inflační tlaky. Také z pohledu vývoje zahraničního obchodu je vývoj dovozních a vývozních cen příznivý. Vývozní ceny se v červenci snížily o 0,3%. Směnné relace, tj, poměr mezi vývozními a dovozními cenami se tedy zlepšil v náš prospěch. To znamená, že při nezměněné struktuře vývozu a dovozu by naše záporné saldo bylo nižší. Meziročně se směnné relace zlepšily o 1%. Takový vývoj krátkodobě napomáhá snižovat schodky v zahraničním obchodu, dlouhodobě však může vést ke ztrátě konkurenceschopnosti české produkce.

Dnes zveřejněné cenové indexy přinesly pozitivní informace, které zvyšují optimismus v otázce dalšího vývoje spotřebitelských cen. Tyto informace tak snižují pravděpodobnost brzkého zvýšení úrokových sazeb centrální bankou.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů