Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Indexy cen výrobců a indexy cen zahraničního obchodu dávají šanci na příznivý vývoj inflace

13.9.2001 9:07
Autor: 

Indexy cen výrobců a indexy cen zahraničního obchodu jsou dnes sice ve stínu informací o HDP, přesto nám poskytují cenné informace o ekonomickém vývoji a neměli bychom přehlédnout indicie, jež nám mohou poskytnout. Význam obou skupin cenových indexů je v informaci o budoucím vývoji spotřebitelských, od nichž, resp. jejich budoucích hodnot, se odvíjí měnová politika a výše úrokových sazeb. Tentokrát nám obě skupiny přinesly příznivé zprávy. Index cen průmyslových výrobců pokračoval i v srpnu v poklesu, když se jeho hodnota meziměsíčně snížila o 0,3%. V meziročním srovnání jsou průmyslové produkční ceny nyní vyšší o 2,4%. Na poklesu cen v průmyslu se podílely dva faktory: výrazný pokles cen rafinérií a stagnace či mírný pokles cen v ostatních odvětvích průmyslu. Ceny v odvětví koksování a rafinérského zpracování ropy pokračovaly v rychlém poklesu. V červenci se snížily o 3,8%, tentokrát o 5,7%. Příčinou je předchozí snížení cen ropy na světových trzích. V průběhu června se cena ropy snížila o 2%, v červenci potom o téměř 12%. Poklesu dovozních cen této strategické suroviny pomohlo také červencové posílení koruny vůči dolaru o 1,2%. Nyní se však ceny ropy opět vydaly vzhůru a spíše se otvírá prostor k obratu trendu ve vývoji rafinérských cen. Alespoň částečně by tento vývoj mohlo tlumit další posilování koruny vůči americké měně.

Příznivé zprávy v oblasti cenového vývoje přichází také ze zemědělského sektoru. Ceny zemědělských výrobců se v srpnu meziměsíčně snížily o 2,3%, meziroční index tak klesl ze 14,1% na 9,5%. Na poklesu cen se podílela jak rostlinná (-5,9%) tak živočišná produkce (-0,2%). Údaje nasvědčují, že se již uklidnila situace na trhu. Obavy z BSE a letos nebývale silné sezónní efekty již byly vstřebány. Z pohledu budoucího vývoje spotřebitelských cen je tato informace příznivá. V následujících měsících by ceny potravin neměly přispívat k dalšímu růstu inflace, spíše naopak. Také ostatní produkční indexy se vyvíjely příznivě. Ceny tržních služeb stagnovaly a ceny stavebních prací se zvýšily o mírných 0,2%,což představuje nejmenší přírůstek v letošním roce. Pro budoucí vývoj inflace je důležitý také pokles dovozních cen. Tyto ceny se v červenci průměrně snížily o 1%. Index spotřebitelských cen zahrnuje také zboží dovážené ze zahraničí. Pokud tedy jejich cena klesá, může to pomoci tlumit domácí inflační tlaky. Také z pohledu vývoje zahraničního obchodu je vývoj dovozních a vývozních cen příznivý. Vývozní ceny se v červenci snížily o 0,3%. Směnné relace, tj, poměr mezi vývozními a dovozními cenami se tedy zlepšil v náš prospěch. To znamená, že při nezměněné struktuře vývozu a dovozu by naše záporné saldo bylo nižší. Meziročně se směnné relace zlepšily o 1%. Takový vývoj krátkodobě napomáhá snižovat schodky v zahraničním obchodu, dlouhodobě však může vést ke ztrátě konkurenceschopnosti české produkce.

Dnes zveřejněné cenové indexy přinesly pozitivní informace, které zvyšují optimismus v otázce dalšího vývoje spotřebitelských cen. Tyto informace tak snižují pravděpodobnost brzkého zvýšení úrokových sazeb centrální bankou.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba