Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Prognóza ministerstva financí: reálnější odhady a problémové veřejné rozpočty

26.7.2001 17:45
Autor: 

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo svou novou makroekonomickou prognózu. Kromě tradičně dobrého zpracování lze nové prognózu přičíst k dobru také její zreálnění. To je patrné u předpovědi inflace a míry nezaměstnanosti.

MF očekává letos průměrnou inflaci ve výši 5,1% (dříve 3,9%; Patria: 5,0%). Příští rok očekává MF průměrnou inflaci 4,6% (dříve 4,4%; Patria 4,9%).

Dále byly zvýšeny předpovědi průměrné míry nezaměstnanosti, letos na 8,4% z předchozích 8,3% (Patria: 8,5%) a příští rok 8,2% oproti dříve očekávaným 7,9% (Patria: 8,4%).

Tradičně problematický je odhad schodku veřejných financí. V nové prognóze je zahrnuto snížení očekávané ztráty KoB z 18,8 mld. Kč na 3,7 mld. Kč, což rozpočtu ušetřilo více než 15 mld. Kč. Na druhou stranu byly zahrnuty dluhopisové programy na loňské "sucho" (4 mld. Kč) a "Kampeličky" (6 mld. Kč). Deficit státního rozpočtu (včetně SFA) tak MF nyní odhaduje na 87 mld. Kč (dříve 96 mld. Kč).

Horší než předpokládaný výběr daní a naopak vyšší výdaje v sociální oblasti v první polovině letošního roku však ukazují, že by schodek mohl být nakonec vyšší. Daňové příjmy zaostaly v prvním pololetí letošního roku za plánovanou výší o 21,2 mld. Kč. Ke schodku však přispívají také vyšší než plánované výdaje na sociální dávky. Výdaje na sociální dávky v prvním pololetí převýšily o 3,1 mld. Kč příjmy z pojistného na sociální zabezpečení.

Nejvíce diskutabilním bodem je odhadovaný příjem z privatizace. MF sice snížilo svůj odhad o téměř 20 mld. Kč na 149 mld. Kč, přesto i tato hodnota je na horní hranici možného. Reálnější se zdá být hodnota mezi 100 až 120 mld. Kč, pokud se podaří prodat podíly v telekomunikačních firmách. V předpokladech MF je také privatizace energetických společností, to se však zdá být do konce roku obtížně realizovatelné. Tento rozdíl v očekávaných příjmech z privatizace však nemění výši schodku veřejných rozpočtů po vyloučení příjmů z privatizace.

Snížení odhadovaného schodku státního rozpočtu je hlavním důvodem snížení odhadu schodku veřejných rozpočtů na 8,1% po vyloučení privatizačních příjmů. Správnější by však bylo uvádět tento ukazatel po odečtení ostatních mimořádných příjmů, jako jsou například příjmy z prodeje licencí na provozování sítí UMTS. Schodek by se pak pohyboval na úrovni 11% HDP, což je skutečně alarmující. Deficit očištěný o mimořádné příjmy a mimořádné výdaje a očištěný o vliv hospodářského cyklu se tak pohybuje na úrovni zhruba 5% HDP. (David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data