Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v červnu: nečekané zlepšení!

25.07.2001 9:30
Autor: 

Schodek obchodní bilance v červnu činil 5,8 mld. Kč, což je o 3,1 mld. Kč méně než ve stejném měsíci minulého roku. Vývoz se meziročně zvýšil o 5,2%, dovoz o 2,0%. Schodek obchodní bilance za první pololetí tak činí 53,3 mld. Kč. Dvanáctiměsíční schodek dosáhl 132,7 mld. Kč.

Zahraniční obchod přináší stále lepší výsledky navzdory negativním ekonomickým zprávám z Evropské unie. Pokračování růstu domácí ekonomiky doprovázené zpomalením růstu v zemích EU by mělo vést ke zhoršování salda obchodní bilance. Faktorem, jež naopak hraje pro zlepšení salda zahraničního obchodu, je zlepšení směnných relací.

Pozornost si zaslouží výrazné zpomalení temp růstu vývozu a dovozu. Ještě v lednu se vývoz i dovoz zvýšily meziročně o více než 30%. V květnu se tempa růstu snížily na polovinu a červnové údaje hovoří již jen o pětiprocentním růstu vývozu a dvouprocentním růstu dovozu. Pokles tempa vývozu lze vysvětlit ochlazením hospodářského růstu v zemích EU. Pokles tempa dovozu s tím také souvisí, neboť řada vstupů pro exportní produkci musí být dovážena. Nabízí se i druhé vysvětlení a tím je zpomalení růstu domácí poptávky.

Obchodní bilance je otázkou o mnoha proměnných. Mezi základní patří růst domácí ekonomiky, vývoj zahraniční poptávky, dovozní a vývozní ceny a kvalitativní konkurenceschopnost domácí produkce na zahraničních trzích. V situaci, kdy dochází ke zpomalování růstu v zemích EU, je zlepšení salda obchodní bilance vysvětlitelné zlepšením směnných relací, což se skutečně děje, nebo zvýšením konkurenceschopnosti české produkce na zahraničních trzích a jednou z možností je také zpomalení růstu domácí poptávky. Dovoz strojů a dopravních prostředků, z něhož lze částečně usuzovat na investiční aktivitu v české ekonomice, zpomalil své meziroční tempo růstu na 4,7%, když za prvních pět měsíců se zvýšil o 31%. Obdobně tempo růstu dovozu průmyslového spotřebního zboží zpomalilo na 1,4% z 17,7% v období leden až květen. Pozitivní výsledky přinesla opět skupina strojů a dopravních prostředků, kde bylo dosaženo přebytku ve výši 3,3 mld. Kč, když tempo růstu vývozu činilo 13,1% a dovoz se meziročně zvýšil o 4,7%. Za prvních pět měsíců se však vývoz zvýšil o 33,1%, což ukazuje, že se již začíná projevovat zpomalení růstu zahraniční poptávky. Překvapivý pokles tempa růstu dovozu strojů a dopravních prostředků zase naznačuje možnost zpomalení investiční aktivity v české ekonomice. Příští měsíce ukáží, zda se jedná pouze o dočasný výpadek nebo změnu trendu. K relativně pozitivnímu vývoji zahraničního obchodu přispěla také skutečnost, že se výrazně snížila hodnota dovozu minerálních paliv, meziročně o 8,3%. Jednou z příčin je pokles dovozních cen. Ropa a zemní plyn byly letos v červnu levnější než před rokem.

Zahraniční obchod se sice vyvíjí relativně příznivě, zprávy přicházející z Německa však varují před přílišným optimismem. Pokud nedojde ke zpomalení růstu domácí ekonomiky, což by snížilo tempo růstu dovozu, mohl by se celoroční schodek prohloubit na úroveň 140 - 150 mld. Kč. Bude-li však tempo růstu domácí ekonomiky nižší, než se doposud očekává, mohli bychom se dočkat hodnoty příznivější.

(David Marek) (David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.08.2022
22:06Nasdaq Composite podruhé v týdnu oslabuje, NVDA -3,97 %  
18:06Jan Cepák: Výhled ČEZ investory potěšil. Otázkou zůstává dividenda
16:54Continental byl ve čtvrtletí ztrátový, je ale optimistický ohledně zbytku roku
16:52K obavám z recese se přidává špatný výhled čipaře Micron Technology. Trhy vyčkávají na zítřejší data o inflaci  
16:46Trhy vyčkávají na zítřejší data o inflaci v USA, Continental posouvá DAX do záporu  
16:01Prudce rostoucí ziskovost energetice podle trhů na dlouhodobé kráse nepřidává
14:14Výše cílových sazeb se může zvednout, trh práce na recesi neukazuje, domnívá se ekonomka Pimco
14:06Ukrajina zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba
13:22Slévárny pro výrobce aut v Evropě kvůli drahému plynu bojují o přežití
12:43Neradostné, ale nutné. Ke zkrocení inflace podle Citi není jiné cesty, než sražení poptávky
12:42IAB: Německo kvůli válce na Ukrajině přijde o 260 miliard eur z přidané hodnoty
11:40Kpler: Moskva je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně
11:39Trhy ve vyčkávacím módu, ČEZ táhne pražskou burzu nahoru  
10:10Tržby ve službách rostou páté čtvrtletí v řadě, stouply meziročně o 12,1 procent
9:02Rozbřesk: Evropa soutěží s Asií o americký plyn (a zatím vyhrává), cena elektřiny láme nové rekordy
8:45Zisk Avastu meziročně klesl, tržby kosmeticky vyšší než loni. Podmíněná dividenda ve výši 4,8 centů by mohla být vyplacena během srpna
8:38Trhy v Evropě zahájí poklesem. ČEZ zlepšil celoroční výhled a naznačuje rekordní dividendu. Výsledky představil také Avast  
7:51Růst cen komodit na trzích i zisk z tradingu. Zásadně zlepšený celoroční výhled ČEZ slibuje rekordní dividendu
7:34ČEZ, a.s.: Výsledky hospodaření za I. pololetí 2022
08.08.2022
22:01Wall Street zahajuje týden opatrně. Nvidia -6,3 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
E.ON SE (06/22 Q2, Bef-mkt)
Koninklijke Ahold Delhaize NV (06/22 Q2, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/22 Q2, Bef-mkt)
Walt Disney Co/The (06/22 Q3, Aft-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
8:00Deliveroo PLC (06/22 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y