Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v červnu: nečekané zlepšení!

25.7.2001 9:30
Autor: 

Schodek obchodní bilance v červnu činil 5,8 mld. Kč, což je o 3,1 mld. Kč méně než ve stejném měsíci minulého roku. Vývoz se meziročně zvýšil o 5,2%, dovoz o 2,0%. Schodek obchodní bilance za první pololetí tak činí 53,3 mld. Kč. Dvanáctiměsíční schodek dosáhl 132,7 mld. Kč.

Zahraniční obchod přináší stále lepší výsledky navzdory negativním ekonomickým zprávám z Evropské unie. Pokračování růstu domácí ekonomiky doprovázené zpomalením růstu v zemích EU by mělo vést ke zhoršování salda obchodní bilance. Faktorem, jež naopak hraje pro zlepšení salda zahraničního obchodu, je zlepšení směnných relací.

Pozornost si zaslouží výrazné zpomalení temp růstu vývozu a dovozu. Ještě v lednu se vývoz i dovoz zvýšily meziročně o více než 30%. V květnu se tempa růstu snížily na polovinu a červnové údaje hovoří již jen o pětiprocentním růstu vývozu a dvouprocentním růstu dovozu. Pokles tempa vývozu lze vysvětlit ochlazením hospodářského růstu v zemích EU. Pokles tempa dovozu s tím také souvisí, neboť řada vstupů pro exportní produkci musí být dovážena. Nabízí se i druhé vysvětlení a tím je zpomalení růstu domácí poptávky.

Obchodní bilance je otázkou o mnoha proměnných. Mezi základní patří růst domácí ekonomiky, vývoj zahraniční poptávky, dovozní a vývozní ceny a kvalitativní konkurenceschopnost domácí produkce na zahraničních trzích. V situaci, kdy dochází ke zpomalování růstu v zemích EU, je zlepšení salda obchodní bilance vysvětlitelné zlepšením směnných relací, což se skutečně děje, nebo zvýšením konkurenceschopnosti české produkce na zahraničních trzích a jednou z možností je také zpomalení růstu domácí poptávky. Dovoz strojů a dopravních prostředků, z něhož lze částečně usuzovat na investiční aktivitu v české ekonomice, zpomalil své meziroční tempo růstu na 4,7%, když za prvních pět měsíců se zvýšil o 31%. Obdobně tempo růstu dovozu průmyslového spotřebního zboží zpomalilo na 1,4% z 17,7% v období leden až květen. Pozitivní výsledky přinesla opět skupina strojů a dopravních prostředků, kde bylo dosaženo přebytku ve výši 3,3 mld. Kč, když tempo růstu vývozu činilo 13,1% a dovoz se meziročně zvýšil o 4,7%. Za prvních pět měsíců se však vývoz zvýšil o 33,1%, což ukazuje, že se již začíná projevovat zpomalení růstu zahraniční poptávky. Překvapivý pokles tempa růstu dovozu strojů a dopravních prostředků zase naznačuje možnost zpomalení investiční aktivity v české ekonomice. Příští měsíce ukáží, zda se jedná pouze o dočasný výpadek nebo změnu trendu. K relativně pozitivnímu vývoji zahraničního obchodu přispěla také skutečnost, že se výrazně snížila hodnota dovozu minerálních paliv, meziročně o 8,3%. Jednou z příčin je pokles dovozních cen. Ropa a zemní plyn byly letos v červnu levnější než před rokem.

Zahraniční obchod se sice vyvíjí relativně příznivě, zprávy přicházející z Německa však varují před přílišným optimismem. Pokud nedojde ke zpomalení růstu domácí ekonomiky, což by snížilo tempo růstu dovozu, mohl by se celoroční schodek prohloubit na úroveň 140 - 150 mld. Kč. Bude-li však tempo růstu domácí ekonomiky nižší, než se doposud očekává, mohli bychom se dočkat hodnoty příznivější.

(David Marek) (David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů