Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jižní Amerika: nakažlivá krize v Argentině?

20.07.2001 13:11
Autor: 

Ekonomickou krizi v Argentině se vládě stále nedaří dostat pod kontrolu. Po zveřejnění úsporných plánů, které mají ze státního rozpočtu vyškrtnout letos 1,5 miliardy dolarů a příští rok dokonce 4,3 miliard, následovala hrozba stávek ze strany odborů, zastavení hromadné dopravy a uzavření škol ve čtvrtek a hrozba zrušení plánu jako neústavního (vláda se snaží snížit výdaje i argentinských provincií a navrhuje snížit mzdy a důchody svých zaměstnanců o 13% prozatím na tři měsíce). Veřejnost rychle vybírá své úspory (bankovní depozita se v posledních třech měsících snížila o 8 miliard dolarů, tj. více než 10%) a nezaměstnanost se již dostala na 16%. Jde přitom již o sedmý (!) úsporný program vlád od doby, kdy do úřadu nastoupil dnešní prezident de la Rua. Plánu příliš nevěří ani mezinárodní investoři: agentura Fitch snížila ohodnocení dluhu argentinské vlády a minulý týden snížila rating devíti argentinským firmám, především síťového charakteru. Argentinské dluhopisy se dnes obchodují zhruba za 60% jejich nominální hodnoty. Není se čemu divit: argentinská vláda potřebuje do konce roku více než 8 miliard dolarů na splacení státního dluhu a zatím je jen zhruba polovina této sumu zajištěna (novými půjčkami od MMF a Světové banky…).

Argentinské problémy se pomalu začínají přelévat i do sousední Brazílie. Brazilský real letos zatím ztratil 20% své hodnoty a brazilská centrální banka byla již pětkrát přinucena zvýšit úrokové sazby, které jsou dnes na úrovni 19%. Průmyslová produkce se v květnu meziročně snížila téměř o 2% a všeobecné očekávání je, že brazilská ekonomika letos bude v recesi, tj. její HDP se sníží. Vláda se navíc musí snažit o další úsporné škrty, tak aby stíhala splácet vysoké státní dluhy podle plánu. Přesto se ale očekává, že státní dluh letos vzroste z 49% na 53% HDP.

Oslabují i ostatní jihoamerické měny: chilské peso ztratilo letos více než 5%. Jihoamerické burzy jsou zatím rozdělené. Zatímco argentinská letos ztratila 22% své hodnoty a brazilská 12%, ostatní rostou: Mexiko o 13%, Chile o 10%, stejně tak Peru či Venezuela.

Proč se ekonomické krize v Jižní Americe stále opakují? Základní problém lze poměrně snadno identifikovat, jeho odstranění je však mnohem těžší. Obyvatelé Jižní Ameriky mají dlouhodobě nízkou úroveň úspor a celý kontinent je tak mimořádně závislý na dovozu kapitálu, ať jsou to půjčky nebo zahraniční investice. Tato závislost vystavuje jihoamerické země velké nejistotě a jejich měny velkým tlakům, protože zahraniční investoři bývají náladoví a zatímco jeden rok půjčují o stošest, druhý rok se snaží všechny peníze stáhnout zpět.

Zvýšení domácích úspor je velmi obtížné, především v zemích s historií hyperinflace a měnových reforem (což je případ i Argentiny a Brazílie) a s neefektivním a složitým daňovým systémem. Některé jihoamerické země se pokusily problém malých úspor řešit reformou sociálního systému, kde například Chile zavedlo povinné úspory na důchod a povinné soukromé zdravotní pojištění. Reforma v Chile byla úspěšná a země je dnes v rámci kontinentu nejstabilnější a přitom nejrychleji rostoucí (v letošním roce měla chilská ekonomika růst o 3,8%). Reformy v jiných zemích však byly polovičaté a zatím nevedly k úspěchu. Je otázkou, zda-li krize v Argentině bude pro ně dostatečným poučením a zda reformy provedou nyní.

(Ondřej Schneider)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m