Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby: spotřebitelská poptávka pokračuje v mírném růstu

19.7.2001 9:16
Autor: 

Maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 3,2%, což je téměř v souladu s průměrným očekáváním. Meziměsíčně (po sezónním očištění) se tržby v maloobchodu mírně snížily o 0,3%. Tržby v dopravě vzrostly o 1,3%. Ke snížení tempa růstu došlo také v odvětví spojů, když se tržby v tomto sektoru zvýšily o 14,2% po dubnových +23,7%. Služby poskytované podnikové klientele vykázaly zvýšení o 3,5% a tržby ze služeb osobního charakteru se zvýšily o 4,4%.

Ve srovnání s dubnem by se mohl květnový údaj o maloobchodních tržbách zdát jako zhoršení, ale není tomu tak. Za nižším číslem totiž stojí do značné míry technické faktory. Letošní květen měl stejný počet pracovních dní jako loňský květen, zatímco duben měl o jeden pracovní den více. Tento kalendářní efekt je sice v maloobchodě slabší než v průmyslu či stavebnictví, přesto jej lze vcelku zřetelně vystopovat. Druhým faktorem je výrazné zvýšení tržeb v loňském květnu, jež ustavilo vysokou základnu pro srovnání s letošním květnem.

Maloobchodní tržby ukazují na pokračující trend růstu spotřebitelské poptávky, těžiště růstu tržeb se však postupně přesouvá k prodeji spotřebního zboží, zatímco dříve vykazovaly růst tržeb zejména prodejny se smíšeným zbožím. V prodejnách se smíšeným zbožím s převahou nepotravinářského zboží tržby meziročně klesly a v prodejnách se smíšeným zbožím s převahou potravin se zvýšily tržby pouze u prodejen se 100 a více zaměstnanci. To svědčí o dvou skutečnost. Sítě supermarketů se již přiblížily horním hranici možností domácích spotřebitelů. Zdá se nepravděpodobné, že by tento sektor mohl dosahovat podobných temp růstu tržeb jako v minulých letech.

Z růstu chuti utrácet tak mohou těžit také specializované prodejny. Daří se prodejnám oděvů, textilu a obuvi, kde se tržby v květnu v reálném vyjádření zvýšily o 10,9%. Obdobně v prodeji farmaceutického a kosmetického zboží bylo dosaženo zvýšení tržeb o 10,2%. V prodeji přístrojů a potřeb pro domácnost se tržby zvýšily o 3,5%. Maloobchodu v letošním roce pomáhá také zvýšený zájem o automobily. Zatímco ve druhé polovině minulého roku tržby z prodeje motorových vozidel klesaly, v letošním roce se za prvních pět měsíců zvýšily o téměř 9% (v květnu činil meziroční přírůstek 10%). I přes výrazné zvýšení cen pohonných hmot v průběhu května (zhruba o 7%) se zvýšily reálné tržby z prodeje pohonných hmot o 3,8%. V ostatních odvětvích služeb došlo také k poklesu dynamiky, za nímž však částečně stojí podobné faktory jako u maloobchodu.

Z pohledu měnové politiky nepřináší dnešní výsledek žádné překvapivé informace. Po přihlédnutí ke kalendářním variacím pokračuje vývoj maloobchodních tržeb v trendu z předchozích měsíců. Nezdá se tedy, že by měly vznikat inflační impulsy z důvodu příliš rychlého růstu spotřebitelské poptávky. Doposud tomu tak není. Inflační tlaky přichází odjinud. Nicméně nelze vyloučit, že případná akcelerace tempa růstu maloobchodních tržeb by nemohla umožnit zvyšovat ceny spotřebního zboží, zvláště budou-li možnosti spotřebitelů podpořeny rychlým růstem mezd.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC