Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tisková zpráva Asociace pro kapitálový trh

18.6.2001 10:51
Autor: 

(Následuje úplné znění tiskové zprávy)
VALNÁ HROMADA PŘIJALA DALŠÍ ČLENY A ZAVEDLA NOVÉHO HLÍDAČE KAPITÁLOVÉHO TRHU
V pátek 15. června 2001 proběhla 4. valná hromada Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Ta rozhodla o přijetí 5 nových členů a 2 stálých partnerů, vytvoření Skupiny k problémům Garančního fondu obchodníků, Etické komise a Sekce obchodování s dluhopisy. Novým členem představenstva byl zvolen pan Petr Koblic.

Valná hromada AKAT rozhodla o přijetí 5 nových členů, jimiž jsou společnosti:
- Česká spořitelna, a.s. (banka s licencí obchodníka s cennými papíry),
- Ebanka, a.s. (banka s licencí obchodníka s cennými papíry),
- Conseq Finance spol. s r.o. (obchodník s cennými papíry),
- Conseq Investment Management, a.s. (obchodník s cennými papíry) a
- Zürich Investmentgesellschaft mbH (zahraniční investiční společnost).

AKAT má rovněž dva nové stálé partnery, kterými jsou:
- Český klub obchodníků s dluhopisy (sdružuje market makery dluhopisového trhu) a
- Havel & Holásek v.o.s. (advokátní kancelář skupiny Deloitte&Touche).

K dnešnímu dni tak AKAT sdružuje již 38 významných účastníků českého kapitálového trhu (úplný seznam je přílohou této zprávy).

Na valné hromadě proběhla i diskuse na téma finančních potíží některých obchodníků s cennými papíry, o nichž v poslední době informovaly sdělovací prostředky, a tak členové AKAT rozhodli o zřízení Etické komise, jejímž posláním bude monitorování porušování pravidel na kapitálovém trhu. AKAT tak zřizuje nového „hlídacího psa“, který by měl přispět k vyšší bezpečnosti domácího kapitálového trhu a zvýšení efektivity státního dozoru. Zjistí-li Etická komise, že některá společnost narušuje fungování kapitálového trhu, např. přísliby zjevně nedosažitelných zisků, klamavou reklamou, zneužíváním existence Garančního fondu obchodníků při prodeji vlastních investičních produktů, manipulováním s kurzy cenných papírů, podnikáním bez licence, apod., bude AKAT o takových skutečnostech informovat příslušné státní orgány. Každý člen AKAT bude mít v Etické komisi svého zástupce.

V souvislosti s přijetím Českého klubu obchodníků s dluhopisy byla zřízena Sekce obchodování s dluhopisy, jejímiž členy se stanou právě přijatí market makeři dluhopisového trhu.

Zásadní problémy valná hromada identifikovala u nově vzniklého Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. Nevyřešeny jsou otázky jeho fungování, způsobu jeho naplnění či nároků a způsobů výplat poškozených klientů, a proto AKAT zřídil Skupinu k problémům Garančního fondu obchodníků, která bude tyto sporné otázky řešit.

Skupina pro primární emise akcií se přeměnila na Skupinu pro obchodní právo, a to poté, co přispěla k řešení problematiky IPO zpracováním analýzy a návrhu legislativních změn upravujících rámec pro rozvoj primárních emisí akcií v ČR. Svou činnost nyní skupina rozšíří o další otázky obchodního práva, např. o problematiku nízké flexibility obchodních rejstříků.

K personální změně došlo v představenstvu AKAT. Po rezignaci Jiřího Zelinky byl novým členem představenstva AKAT zvolen pan Petr Koblic (CA IB Securities, a.s., předseda správní rady Garančního fondu obchodníků s cennými papíry).

Redakční poznámky:
Asociace pro kapitálový trh (AKAT) je zájmovým sdružením právnických osob a svou činností usiluje o rozvoj, standardizaci a popularizaci českého kapitálového trhu. Hlavním cílem AKAT je přispět k vytvoření kapitálového trhu slučitelného s prostředním kapitálových trhů v zemích Evropské unie. AKAT byl založen v dubnu 2000 a v současné době sdružuje již 38 renomovaných účastníků českého kapitálovém trhu. Představenstvo AKAT je pětičlenné, jejími členy jsou Jan Bárta (ČSOB, a.s.) Petr Koblic (CA IB Securities, a.s.), Marek Belšan (Patria finance, a.s.), Petr Šrámek (advokát) a Martin Fuchs (Commerz Asset Management (CZ) a.s.), který je jejím předsedou.

Další informace poskytne:
Šárka Samková, vedoucí skupiny pro prezentaci AKAT (tel. 4405 2338, 0602 548 977), Martin Fuchs, předseda představenstva AKAT (tel. 2419 0923), www.akatcr.cz

Aktuální seznam členů a stálých partnerů AKAT nalezete ZDE

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů