Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby v dubnu: utrácíme s rozvahou

18.06.2001 9:21
Autor: 

V maloobchodním sektoru se tržby v meziročním srovnání reálně zvýšily o 5,7%. V pohostinství a ubytování činil přírůstek tržeb 2,8%. V rychlém růstu pokračovaly tržby v dopravě (12,0%) a spojích (23,7%).

ČSÚ nyní počítá také celkový index pro sektor služeb, který zahrnuje výsledky všech výše uvedených sektorů. Za duben vykázaly služby meziroční zvýšení tržeb ve stálých cenách o 8,4%.

Maloobchodní tržby pokračují v přiměřeném růstu. Nejvíce se zvýšily tržby za prodej motorových vozidel, o 10,1%, a opravy motorových vozidel, 16,1%. Dobře se prodávalo také farmaceutické, kosmetické a drogistické zboží, kde se tržby zvedly o 14%.

Nadprůměrných tržeb stále dosahují velké maloobchodní firmy s prodejnami smíšeného zboží. Nicméně tempa růstu tržeb se i v těchto prodejnách snižují. Tento vývoj souvisí s faktem, že vrchol výstavby a rozšiřování sítí supermarketů a hypermarketů již máme za sebou, alespoň prozatím.

Proč nerostou maloobchodní tržby rychleji? Pokles nezaměstnanosti se zpomalil a její výkyvy jsou dnes dány spíše sezónními faktory. Růst disponibilního důchodu je stále příliš nízký na to, aby dostatečně zvýšil ochotu domácností utrácet za spotřební zboží. Hospodářství je sice ve vzestupné fázi, ale jednotlivé segmenty ekonomiky se nachází v rozdílných fázích. Zatímco investiční poptávka nabrala rychlé tempo růstu, spotřebitelská poptávka sice roste, tempo je však podstatně pomalejší. Jedinou výjimkou, kde se však kromě spotřebitelské poptávky projevuje zvýšená poptávky ze strany firem, jsou telekomunikační služby, kde se tržby zvýšily o 26,9%. Z pohledu vývoje inflace a měnové politiky znamená současný nevýrazný růst maloobchodních tržeb nízkou pravděpodobnost vzniku inflačních tlaků tažených spotřebitelskou poptávkou. V současném vývoji inflace dominují především nákladové faktory, jež se projevují v cenách potravin a v cenách pohonných hmot. Druhým pozitivem z pohledu makroekonomické rovnováhy je fakt, že v spotřebitelská poptávka nepřispívá k prohlubování vnější nerovnováhy, která beztak již nyní dosahuje nepříjemného rozměru. V sektorech, jež jsou více vázány na podnikovou sféru, lze pozorovat výraznější přírůstky tržeb. V dopravě se tržby zvýšily o 12%, v odvětví zpracování dat o 11,5% a v odvětví služeb pro podniky rostly tržby tempem 9,5%. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení maloobchodních tržeb o 4,0%. (David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.08.2022
8:18Víkendář: Deflace bude podle Ark Investment větším problémem než inflace. Nasdaq už není, co býval
12.08.2022
17:29Plynovod ze Španělska do Francie už na jaře. Kdy a zda až do střední Evropy?
17:26Změna investičního a ekonomického režimu – část první
16:07Inflační tlaky polevují a do akcií a dluhopisů se opět začíná vlévat hotovost
16:00Perly týdne: Tematická akciová třicítka, polevující tlaky ve vertikálách a cyklické dno za námi
15:55Odbyt Škody Auto se v červenci snížil o 18 %, tempo poklesu ale zpomalilo
14:47Analýza SecDev: Rusko krade Ukrajině rozsáhlá naleziště surovin za biliony dolarů
14:27Příliš úzká orientace ESG investorů zhoršuje energetickou krizi, varuje analytik Goldman Sachs
12:48Apple letos očekává stabilní prodeje iPhonů i přes zpomalení na trhu
10:12Platba za tranzit ruské ropy do Česka dorazila do banky příjemce, uvádí Transněfť. Nyní se čeká na potvrzení Ukrajiny
10:06Pro růst sazeb ČNB o celých 100 bps hlasovali Mora a Holub, ukazuje záznam z jednání bankovní rady. Většina ale prosadila stabilitu
9:18Britská ekonomika klesla ve druhém kvartálu o 0,1 procenta mezikvartálně
9:12Rozbřesk: Česká ekonomika? Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo..
8:49Evropské ceny elektřiny se včera vyšplhaly na nové rekordy, hladina v Rýnu dnes klesne pod kritickou mez a futures jsou lehce nad nulou  
8:30Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  
17:26Nejvlídnější recese v historii?
17:17Slabší výrobní inflace prodlužuje americkou rally, ropa po navýšení výhledu poptávky roste  
16:09EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data