Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Produkční ceny: drahá ropa, automobily a potraviny

13.06.2001 9:24
Autor: 

Produkční ceny v průmyslu se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,2% (konsensus i odhad Patrie byl 0,4%). Meziroční růst cen se tak zmírnil na 3,8% z dubnových 4,0%. K růstu cen v průmyslu přispěly tři faktory: zvýšení velkoobchodních cen v rafinériích, pokračující rychlý růst cen motorových vozidel a zdražení v potravinářském průmyslu.

Pomalejší než očekávaný růst cen v průmyslu je výsledkem nižšího než očekávaného zvýšení velkoobchodních cen pohonných hmot. Vzhledem k tomu, že produkční ceny se měří zhruba v polovině měsíce, zatímco dovozní ceny ropy rostly především ve druhé polovině května, a existenci určitého zpoždění v reakci domácích velkoobchodních cen pohonných hmot na vývoj na světových ropných trzích se nedávné zvýšení dovozních cen ropy promítlo pouze omezeně. Nárůst dovozních cen ropy z druhé poloviny května tak uvidíme v červnových údajích o průmyslových cenách. Dopady růstu cen ropy byly navíc v květnu tlumeny poklesem cen LPG. Obavy vzbuzuje vývoj cen v potravinářském průmyslu, jež je úzce spojen s cenami zemědělských výrobců. Oba cenové indexy v květnu vykázaly poměrně silné přírůstky. V potravinářském a tabákovém průmyslu se ceny zvýšily o 0,6%, především kvůli růstu cen jatečních výrobků o 2,2%. Tento vývoj reflektuje dočasné zastavení poklesu poptávky po hovězím a pokračující růst poptávky po ostatních druzích masa.

Již od začátku roku poměrně rychle rostou ceny ve výrobě dopravních prostředků, především automobilů. V lednu se meziměsíčně zvýšily o 1,6%, v březnu o 1,8%, v dubnu o 0,6% a poslední údaje z května hovoří o růstu cen o 0,7%. Proč rostou ceny automobilů? Ze dvou důvodů: zdražení produkce subdodavatelů a poměrně silná poptávka pro české produkci v zahraničí. Existence silné poptávky umožňuje promítnout do cen produkce tohoto odvětví zvýšení nákladů vyplývající především ze zvýšení cen některých důležitých komponent, především gumárenských a plastových výrobků, na nichž se podepsal loňský růst cen ropy, jež je důležitým vstupem pro jejich produkci. Nicméně rychlý růst cen automobilů by neměl příliš zasáhnout index spotřebitelských cen, neboť zastoupení nových automobilů ve spotřebním koši je menší než 2%, zatímco v koši pro měření produkčních cen je výroba dopravních prostředků zastoupena téměř 6%.

Zatímco produkční ceny v průmyslu rostly pomaleji než se čekalo, negativní zprávou je rychlý růst cen v zemědělství. Ceny zemědělských výrobců vzrostly o 3,3% v průběhu května a jejich meziroční změna již činí 14,8%. Na růstu cen v zemědělství se podílí rovnoměrně obě složky: Ceny rostlinné produkce jsou meziročně vyšší o 15,5%, ceny v živočišné výrobě o 14,5%. V květnu se nejvíce zvýšily ceny prasat, drůbeže, zeleniny a ovoce. Již po dva měsíce můžeme pozorovat rychle fungující přenos od růstu cen zemědělských výrobců přes zvýšení cen v potravinářském průmyslu až po zdražení na pultech prodejen s potravinami. Právě odtud plyne jedno z hlavních rizik pro budoucí vývoj inflace, která již nyní dosahuje pětiprocentní úrovně. Dnešní výsledek je mírně lepší než očekávání, tudíž neočekávám žádný dopad na postoj centrální banky. Z jejího pohledu je vývoj cen v průmyslu patrně uspokojivý, vývoj cen v zemědělství již asi méně.

Na konci letošního roku očekáváme inflaci v průmyslových produkčních cenách na úrovni 3,5%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m