Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Průmysl těží z domácí investiční poptávky a produkce na export

12.6.2001 9:08
Autor: 

Průmyslová produkce se v dubnu zvýšila v meziročním srovnání o 11,4% (Patria očekávala 11,0%). Po očištění od vlivu počtu pracovních dní činí přírůstek 8,9%.

Výsledek z průmyslu odpovídá očekáváním a vypovídá o pokračování pozitivního vývoje na nabídkové straně ekonomiky. Průmysl spolu se stavebnictvím jsou tak v současném době těžišti hospodářského růstu v ČR.

K růstu produkce v průmyslu přispívají především domácí investiční poptávka a pokračující silná zahraniční poptávka. Produkce na export se meziročně zvýšila o 19%, produkce v odvětvích produkujících investiční zboží vzrostla o 25,5%.

V souvislosti se zahraničním poptávkou se zdá, že český průmysl prozatím dokáže čelit ochlazení hospodářského růstu v EU. Nicméně na místě je podle mého názoru opatrnost. Zatímco v 1. čtvrtletí vzrostl HDP v EU o 2,5%, podle předběžných výsledků, pro druhé čtvrtletí je očekáváno zpomalení na 1,8% a ve třetím čtvrtletí dokonce na 1,4%. Negativní dopady zpomalení zahraniční poptávky na tempo růstu průmyslové produkce nás patrně teprve čekají a je pravděpodobné, že se objeví v průmyslových číslech ve druhém pololetí. Negativní informaci poskytuje také německý indikátor podnikatelského klimatu, IFO index, který v minulosti vykazoval silnou korelaci s českou průmyslovou produkci.

Na druhou stranu obavy z dopadu ochlazení hospodářského růstu v EU tlumí pokračující strukturální změny domácí ekonomiky prostřednictvím silné investiční aktivity, o níž vypovídá celá škála makroekonomických indikátorů HDP počínaje a zahraničním obchodem konče. Výsledkem je zvýšení produktivity práce a konkurenceschopnosti české průmyslové produkce na zahraničních trzích, což by mohlo částečně oslabit negativní vliv zpomalení růstu zahraniční poptávky. Důkazem tohoto vývoje je růst produkce v podnicích pod zahraniční kontrolou, kde k restrukturalizaci výrobního zařízení či založení nových výrobních kapacit pomohl zahraniční kapitál. Produkce v těchto firmách se meziročně zvýšila o 19,7%.

Z průmyslových odvětví se nejlépe vede výrobě elektrických a optických přístrojů (meziroční zvýšení produkce o neuvěřitelně silných 54,5%), koksování a rafinérskému zpracování ropy (21,2%) gumárenskému a plastikářskému průmyslu (21,2%) a výrobě strojů a přístrojů pro další výrobu (16,1%). V útlumu zůstává kožedělný průmysl (-16,4%). V propadu se nachází také potravinářský průmysl (-4,3%), a to především díky poklesu výroby masa, masných výrobků a krmiv, na čemž se částečně podílí pokles poptávky v souvislosti s obavami lidí z nemocí, jež se v Evropě vyskytly ve stádech skotu.

Růst produkce v průmyslu umožnil obrat ve vývoji zaměstnanosti v tomto sektoru. V dubnu se počet zaměstnanců v průmyslu meziročně zvýšil o 1,4%. Produktivita práce v průmyslu se zvýšila o 8,1%. Průměrná mzda se zvýšila o 8,1%, což představuje reálný přírůstek 3,3%. Předstih růstu produktivity před růstem reálných mezd tak zůstává dostatečný k tomu, aby nebyla negativně ovlivněna konkurenceschopnost české průmyslové produkce.

Pro letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové produkce o 7,5%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data