Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezaměstnanost dále klesá, inflace nás však nepotěší

6.6.2001 13:29
Autor: 

V pátek zveřejní Český statistický úřad údaje o inflaci za květen. Ve stejný den zveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí informace o nezaměstnanosti ke konci května. Zatímco druhý údaj bude pozitivní, prvně jmenovaný indikátor přinese méně příznivou zprávu. Po dubnovém zvýšení spotřebitelských cen o čtyři desetiny procenta nyní očekáváme nárůst cen dokonce o šest desetin procenta. Meziroční míra inflace by se tak měla vyhoupnout až na 4,9%. Čistá inflace by měla vykázat meziměsíční přírůstek dokonce 0,7%, meziročně potom 3,7%. V květnu se sešlo několik negativních tendencí. Na prvním místě stojí zdražení pohonných hmot o 8% až 9%, za nímž lze najít zvýšení dovozních cen ropy a ropných produktů, na němž se podílí růst ceny této suroviny na světových trzích kombinované s oslabením koruny vůči americkému dolaru. K tomu se přidružilo zvýšení cen potravin, kde po půlročním poklesu cen hovězího masa došlo v květnu k obratu. Výrazně se zvyšovaly také ceny ostatních druhů masa. Podražily také mléčné výrobky a mouka. V ostatních položkách cenového koše by mělo dojít k podstatně menším cenovým změnám. Přestože očekáváme vysoké inflační číslo, nedomníváme se, že by ČNB v nejbližší době měla reagovat zvýšením úrokových sazeb. Naše prognóza čisté inflace na konec roku nyní směřuje těsně nad 3%, což je střed cílového intervalu.

Údaje o vývoji míry nezaměstnanosti by měly přinést lepší výsledky. Očekáváme, že v květnu poklesla míra nezaměstnanosti na 8,0% z dubnových 8,3%. Příčinou poklesu počtu nezaměstnaných byl pokračující nábor do prací sezónního charakteru, jež se týkají stavebního a zemědělského sektoru. Vývoj nezaměstnanosti pozitivně ovlivňuje také oživení domácí ekonomiky podporované přílivem přímých zahraničních investic. Osmiprocentní hranice by se však mohla stát v letošním roce dnem, pod které již míra nezaměstnanosti neklesne. V následujících měsících již nebudou působit příznivé sezónní faktory a v průběhu letních měsíců se v evidenci úřadů práce objeví čerství absolventi škol a učilišť. S podzimními měsíci potom můžeme očekávat ukončení sezónních prací a návrat míry nezaměstnanosti k vyšším úrovním.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data