Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tržby v maloobchodě rostou, spotřebitelská poptávka se však zotavuje pomalu

21.5.2001 9:17
Autor: 

Tržby v maloobchodě se v březnu zvýšily meziročně o 3,1%, což znamená mírné zlepšení ve srovnání s únorem, kdy poklesly o 1,0%. Tržby za prodej pohonných hmot se v březnu meziročně zvýšily o 8,5%, z prodeje pohonných hmot o 4,8%. Také ve většině ostatních prodejen tržby rostly. K poklesu tržeb došlo pouze v prodeji nábytku, zařízení a potřeb pro domácnost.

Údaje o maloobchodních tržbách sice nejsou negativní zprávou, ale nelze hovořit ani o žádném zázraku. Spotřebitelská poptávka zůstává stále poměrně utlumená. V prvním čtvrtletí se maloobchodní tržby zvýšily meziročně pouze o 3,5%. Od takového vývoje spotřebitelské poptávky si prozatím nemůžeme slibovat výraznější příspěvek k růstu hrubého domácího produktu. Kde hledat příčiny současného vývoje? Růst disponibilního důchodu je stále příliš nízký na to, aby dostatečně zvýšil ochotu domácností utrácet za spotřební zboží. Připomeňme, že v posledním čtvrtletí loňského roku reálný disponibilní důchod dokonce poklesl.

Nezaměstnanost, a s tím spojené obavy ze ztráty zaměstnání, sice klesá, ale jen velmi mírným tempem. Dopad tak můžeme očekávat jen mírný a spíše v delším časovém horizontu. Hlavní vlna výstavby hypermarketů a nadšení spotřebitelů z nákupních možností v hypermarketech postupně polevuje. Impulsem pro výraznější oživení spotřebitelské poptávky by mohl být rychlejší růst reálných mezd. Březnové údaje z průmyslu, kde meziroční přírůstek průměrné reálné mzdy činil pouhých 0,1%, a stavebnictví, kde průměrná reálná mzda meziročně dokonce poklesla o 3,6%, však nenaznačují brzký obrat.

Z pohledu vývoje inflace a měnové politiky znamená současný nevýrazný růst maloobchodních tržeb nízkou pravděpodobnost vzniku inflačních tlaků tažených spotřebitelskou poptávkou. V současném vývoji inflace dominují především nákladové faktory, jež se projevují v cenách potravin a v cenách pohonných hmot.

Pomalé zotavování spotřebitelské poptávky s sebou přináší ještě jeden pozitivní aspekt a tím je neprohlubování schodku obchodní bilance. Vývoj vnější nerovnováhy silně zatěžuje dovoz investičního zboží a v obdobích vysokých cen ropy také dovoz nerostných surovin. Pokud by se měl výrazněji zvýšit také dovoz spotřebního zboží, mohl by schodek obchodní bilance narůst do nebezpečných úrovní.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení maloobchodních tržeb o 4% až 4,5%.

(David Marek)

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data