Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavebnictví v březnu: Silný růst potvrzen

11.5.2001 9:15
Autor: 

Stavební výroba se v březnu 2001 meziročně zvýšila o 15,7%, v únoru růst činil 16%. Po vyloučení vlivu počtu pracovních dní dosáhl meziroční růst v březnu dokonce 17%. Produktivita práce se zvýšila o 15,8%, reálná mzda meziročně poklesla o 3,6%.

Stavebnictví potvrdilo předchozí výsledek a opět vykázalo velmi vysoký meziroční přírůstek. Stavebnictví se v loňském roce dostalo z dlouhodobé recese především díky obnovení investiční aktivity v české ekonomice. Stejný faktor stojí i za letošní akcelerací stavební výroby. K růstu investiční aktivity přispívají především přímé zahraniční investice. Zahraniční investoři si u tuzemských firem objednávají výstavbu výrobních a administrativních budov, čímž významně přispívají k celkovému objemu stavebních prací.

Díky zmíněným faktorům stojícím za růstem stavební produkce je zřejmé, že nejrychleji rostou stavební práce investičního charakteru, z nichž vede především inženýrská výstavba. Ke zrychlení však došlo také u stavebních firem pozemního stavitelství. Rychle roste také objem stavebních prací provedených v zahraničí. Jejich podíl na celkové stavební výrobě je však příliš malý na to, aby zřetelně ovlivnil vývoj stavebnictví jako celku. K růstu stavebnictví přispívají také státní zakázky. V březnu byla vydána stavební povolení na velké stavby komunikační infrastruktury, tj. silnice, železnice.

Smíšené výsledky vykazuje bytová výstavba. Počet stavebních povolení pro bytové budovy byl v březnu meziročně nižší o 11%. Počet nově povolených bytů se však zvýšil o 3% a hodnota staveb bytových budov v běžných cenách se zvýšila o 16,3%, což je však méně než přírůstek celkové hodnoty staveb v běžných cenách, jež činí 30,5%.

Produktivita práce se zvýšila o mimořádně vysokých 15,8%, zatímco průměrná nominální mzda se zvýšila pouze o 0,4%. Průměrná reálná mzda tak poklesla o 3,6%. Jednotkové mzdové náklady se snížily o 13,3%. České stavebnictví prošlo hlubokou recesí, která přinutila firmy ke snížení počtu zaměstnanců a zefektivnění své činnosti. Navíc na stavebním trhu existuje poměrně silná konkurence. Výsledkem je růst produktivity práce a mírný růstu mezd. Stavební firmy jsou v rámci konkurenčního soupeření neustále zvyšovat svou konkurenceschopnost.

Poměrně vysokých hodnot stavební produkce bychom s měli dočkat také v následujících měsících . Ve druhé polovině roku by však měla dynamika růstu stavební produkce mírně zpomalit. Očekáváme, že za celý rok se stavební výroba zvýší o 9%.

(David Marek)

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university