Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Inflací hýbaly ceny potravin, benzínu a bankovní poplatky

10.5.2001 9:20
Autor: 

Index spotřebitelských cen se v dubnu meziměsíčně zvýšil o 0,4%, což je více než konsensus i naše očekávání (obojí +0,3%). Meziročně se tak inflace vyšplhala na 4,6%. Čistá inflace se meziměsíčně zvýšila také o 0,4% a v meziročním měřítku se pohybuje na 3,3%. Jádrová inflace dosáhla meziměsíční změny ve výši 0,3%.

Hlavními faktory vzestupu inflace byly v dubnu růst cen potravin, pohonných hmot, zvýšení bankovních poplatků a doznívání deregulací provedených na počátku roku.

V cenách potravin, které se zvýšily o 0,9%, se projevilo předem avizované zvýšení cen pekárenských výrobků a obilovin, jež do jisté míry souvisí se suchem na přelomu jara a léta loňského roku. Navíc se přidal také sezónní vzestup cen ovoce a zeleniny. Ceny masa se tentokrát pohybovaly takovým způsobem, že se vzájemně kompenzovaly.

Po šestiměsíční sérii snižování cen pohonných hmot došlo v dubnu k obratu. Ceny pohonných hmot se zvýšily o 2,7%. Na vině je především opětovný vzestup dovozních cen ropy a ropných produktů. V průběhu dubna se ceny ropy typu Brent vyšplhala až k 28 dolarům za barel, zatímco na konci března se držela pod 24 dolary za barel. Vzhledem k relativně nízkým maržím maloobchodních prodejců, jež byly stlačeny loňským vzestupem cen ropy a poměrně silnou konkurencí na trhu, se změny na světových trzích s ropou poměrně rychle promítají do domácích maloobchodních cen. Současný vývoj cen ropy nenaznačuje, že by v květnu mělo dojít k opětovnému snížení.

K inflaci přispělo také zvýšení poplatků za finanční služby o 16%. Zvyšovaly se především poplatky za výběry z bankomatu a poplatky za vedení účtu.

V dubnu se do inflace promítlo navíc doznívání deregulací. Ministerstvo financí sice stanovilo limity pro věcně usměrňované ceny již v lednu, ale poskytovatelé příslušných služeb neprovedli cenové úpravy ihned. Zvýšení cen tepla, vodného a stočného se tak částečně realizovalo až v dubnu.

Opačným směrem působil na inflaci pokračující pokles cen tuzemské rekreace. Tyto ceny klesly v dubnu o 6%. Jedná se o vcelku pravidelný sezónní vývoj.

Vyšší hodnoty inflačních indikátorů ve srovnání s předchozími měsíci by měly dále utlumit očekávání na uvolnění měnových podmínek v podobě nižších úrokových sazeb. V horizontu několika měsíců se jako nejpravděpodobnější scénář jeví stabilita úrokových sazeb. Prognóza čisté inflace pro konec roku stále směřuje mírně pod střed cílového pásma. Pokud by však došlo k oživení spotřebitelské poptávky, nelze vyloučit vzestup inflace v průběhu příštího roku. Při realizaci tohoto scénáře by ČNB patrně musela přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb v příštím roce.

Pro konec letošního roku očekáváme inflaci na úrovni 4,2% a čistou inflaci ve výši 2,9%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data