Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Makroekonomická prognóza ČNB: Opatrný optimismus (opak.)

4.5.2001 12:29
Autor: 

ČNB zveřejnila aktualizaci svých makroekonomických prognóz. Ve zkratce lze říci, že charakteristickými rysy české ekonomiky by měly být relativně stabilní inflace při mírném růstu ekonomiky a prohloubení vnější nerovnováhy.

Nejdůležitější je samozřejmě prognóza inflace, neboť podle ní by se měla řídit rozhodování bankovní rady o úrokových sazbách. ČNB snížila prognózu růstu spotřebitelských cen na 3,3% až 4,4% z 3,6% až 4,8%. Ke snížení prognózy přispěly mimo jiné velmi příznivé hodnoty únorové a březnové inflace. Navíc se prozatím zdá, že by vývoj cenové hladiny neměl být překvapen žádným mimořádným faktorem ani v blízké budoucnosti. Z analytického pohledu je však zajímavější zveřejnění prognózy pro září příštího roku, tedy prognózy na šest čtvrtletí dopředu. V této délce někdy bývá odhadováno zpoždění v transmisním mechanismu měnové politiky, tj. zpoždění, s nímž reaguje inflace na změnu úrokových sazeb. Tolik říká teorie, česká praxe prozatím neumožnila identifikovat délku tohoto zpoždění v české ekonomice. ČNB odhaduje, že v září 2002 by se měla inflace pohybovat v intervalu 3,4% až 4,8%, tedy spíše v horní polovině inflačního cíle. ČNB přešla na cílování postupně se posouvajícího inflačního pásma s počátkem v lednu 2002 (3-5%) a koncem v prosinci 2005 (2-4%). Pro září 2002 implicitně vyplývá cílový interval 2,83% až 4,83%. Prognóza Patrie pro září 2002 činí 4,6%. Směr vývoje inflace tedy odhadujeme obdobně jako ČNB. Inflační prognóza na šest čtvrtletí dopředu naznačuje, že i přes snížení prognózy pro konec letošního roku je pravděpodobný spíše scénář stabilních úrokových sazeb, než spekulace na jejich další snížení.

ČNB zůstává tradičně skeptická v odhadu tempa růstu hrubého domácího produktu. Svou předchozí prognózu pro letošní rok 1,7% až 3,7% upřesnila na 2,3% až 3,3%. Střed prognózy se tak téměř nezměnil. Naše prognóza ukazuje na růst 3,0%, stejně jako prognóza Mezinárodního měnového fondu. Prognózy ministerstva financí či některých politiků se pohybují dokonce kolem 3,5% a výše. V příštím roce by měla podle ČNB ekonomika růst tempem 2,4-3,4%. Patria počítá s růstem na úrovni 3,8%.

Obdobný soulad lze nalézt mezi odhadem vývoje nezaměstnanosti v letošním roce. ČNB odhaduje, že na konci roku se bude míra nezaměstnanosti pohybovat v intervalu 7,6-8,6%. Naše prognóza ukazuje na 8,4%, což lze považovat za srovnatelné. Nicméně pro rok 2002 předpokládá ČNB pokles do intervalu 7,0-8,0%, což vzhledem k očekávanému pouze mírnému zrychlení růstu ekonomiky považujeme spíše za optimistický scénář. Náš odhad se pohybuje na úrovni 8,0%.

Negativní informací je však očekávané prohloubení vnější nerovnováhy. Podle odhadu ČNB by měl schodek běžného účtu dosáhnout v letošním roce 5,0% HDP, což již někdy bývá považováno za mez obezřetnosti pro zahraniční investory. Na rozdíl od předchozích poměrně optimistických zpráv je tato prognóza spíše varováním. Struktura ekonomika je dnes sice jiná, ale při souhře negativního vývoje v ostatních rozvíjejících se ekonomikách, prohlubování schodku veřejných financí a zpoždění v privatizaci by se mohla dostavit korekce v podobě oslabení měny. Některé zahraniční instituce nehodnotí vývoj v ČR příliš příznivě v otázce stability současného hospodářského vývoje.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data