Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Makroekonomická prognóza ČNB: Opatrný optimismus (opak.)

4.5.2001 12:29
Autor: 

ČNB zveřejnila aktualizaci svých makroekonomických prognóz. Ve zkratce lze říci, že charakteristickými rysy české ekonomiky by měly být relativně stabilní inflace při mírném růstu ekonomiky a prohloubení vnější nerovnováhy.

Nejdůležitější je samozřejmě prognóza inflace, neboť podle ní by se měla řídit rozhodování bankovní rady o úrokových sazbách. ČNB snížila prognózu růstu spotřebitelských cen na 3,3% až 4,4% z 3,6% až 4,8%. Ke snížení prognózy přispěly mimo jiné velmi příznivé hodnoty únorové a březnové inflace. Navíc se prozatím zdá, že by vývoj cenové hladiny neměl být překvapen žádným mimořádným faktorem ani v blízké budoucnosti. Z analytického pohledu je však zajímavější zveřejnění prognózy pro září příštího roku, tedy prognózy na šest čtvrtletí dopředu. V této délce někdy bývá odhadováno zpoždění v transmisním mechanismu měnové politiky, tj. zpoždění, s nímž reaguje inflace na změnu úrokových sazeb. Tolik říká teorie, česká praxe prozatím neumožnila identifikovat délku tohoto zpoždění v české ekonomice. ČNB odhaduje, že v září 2002 by se měla inflace pohybovat v intervalu 3,4% až 4,8%, tedy spíše v horní polovině inflačního cíle. ČNB přešla na cílování postupně se posouvajícího inflačního pásma s počátkem v lednu 2002 (3-5%) a koncem v prosinci 2005 (2-4%). Pro září 2002 implicitně vyplývá cílový interval 2,83% až 4,83%. Prognóza Patrie pro září 2002 činí 4,6%. Směr vývoje inflace tedy odhadujeme obdobně jako ČNB. Inflační prognóza na šest čtvrtletí dopředu naznačuje, že i přes snížení prognózy pro konec letošního roku je pravděpodobný spíše scénář stabilních úrokových sazeb, než spekulace na jejich další snížení.

ČNB zůstává tradičně skeptická v odhadu tempa růstu hrubého domácího produktu. Svou předchozí prognózu pro letošní rok 1,7% až 3,7% upřesnila na 2,3% až 3,3%. Střed prognózy se tak téměř nezměnil. Naše prognóza ukazuje na růst 3,0%, stejně jako prognóza Mezinárodního měnového fondu. Prognózy ministerstva financí či některých politiků se pohybují dokonce kolem 3,5% a výše. V příštím roce by měla podle ČNB ekonomika růst tempem 2,4-3,4%. Patria počítá s růstem na úrovni 3,8%.

Obdobný soulad lze nalézt mezi odhadem vývoje nezaměstnanosti v letošním roce. ČNB odhaduje, že na konci roku se bude míra nezaměstnanosti pohybovat v intervalu 7,6-8,6%. Naše prognóza ukazuje na 8,4%, což lze považovat za srovnatelné. Nicméně pro rok 2002 předpokládá ČNB pokles do intervalu 7,0-8,0%, což vzhledem k očekávanému pouze mírnému zrychlení růstu ekonomiky považujeme spíše za optimistický scénář. Náš odhad se pohybuje na úrovni 8,0%.

Negativní informací je však očekávané prohloubení vnější nerovnováhy. Podle odhadu ČNB by měl schodek běžného účtu dosáhnout v letošním roce 5,0% HDP, což již někdy bývá považováno za mez obezřetnosti pro zahraniční investory. Na rozdíl od předchozích poměrně optimistických zpráv je tato prognóza spíše varováním. Struktura ekonomika je dnes sice jiná, ale při souhře negativního vývoje v ostatních rozvíjejících se ekonomikách, prohlubování schodku veřejných financí a zpoždění v privatizaci by se mohla dostavit korekce v podobě oslabení měny. Některé zahraniční instituce nehodnotí vývoj v ČR příliš příznivě v otázce stability současného hospodářského vývoje.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data