Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Klidné vody měnové politiky: ČNB i ECB nemění úrokové sazby

26.04.2001 16:44
Autor: 

Dnes zasedaly vrcholné orgány České národní banky a Evropské centrální banky. Zástupci obou institucí se rozhodli ponechat úrokové sazby nezměněny.

Rozhodnutí ČNB bylo očekáváno. V současné době se čistá inflace pohybuje těsně pod středem cílového intervalu a výhled ukazuje na mírný pokles do konce roku. Do hry však již vstupuje nový inflační cíl, stanovený před několika týdny. Podle něj by se měla celková inflace pohybovat v koridoru vytyčeném pásmem 3-5% v lednu 2002 a pásmem 2-4% v prosinci 2005. Naše současná prognóza ukazuje, že v lednu by měla celková inflace dosáhnout hodnoty 4,0%, tedy přesně středu cílovaného pásma. Očekávaný vývoj inflace prozatím netlačí ČNB k úpravě úrokových sazeb ani směrem nahoru ani směrem dolů.

K vzestupu inflace k horní hranici cílového koridoru by podle naší prognózy mělo dojít na začátku roku 2003. Vzhledem k jistému zpoždění v působení měnové politiky na reálnou ekonomiku a vývoj inflace by tak adekvátním opatřením bylo zpřísnění měnové politiky v podobě zvýšení úrokových sazeb zhruba o rok dříve. Do konce letošní roku tedy očekáváme stabilní úrokové sazby. Nevylučujeme však jejich zvýšení na počátku roku 2002.

V případě Evropské centrální banky o klidných vodách hovořit nelze. Prognózy vývoji ekonomiky eurozóny vypadají stále černěji a inflace stále nechce klesnout. Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) se usadil na úrovni 2,6% a pro rychlý pokles zpět pod inflační práh dvou procent (inflační cíl ECB) prozatím příliš faktorů nesvědčí. Zdrojem růstu cen v eurozóně již nejsou drahé dovozy surovin (ropa, zemní plyn) ale akcelerace růstu cen potravin a produkčních cen. Za posledních pět měsíců se ceny potravin v EU-12 zvýšily meziměsíčně vždy minimálně o 0,5%. Naposledy v březnu o 0,9%. Inflace v produkčních cenách se v EU-12 činila v únoru 4,4% po postupném poklesu z 6,5% v říjnu 2000. Dnes zveřejněné výsledky vývoje produkčních cen v Německu za březen však ukazují na opětovný obrat k vyšším hodnotám. Meziroční změna cen průmyslových výrobců se v březnu vyhoupla na 4,9% z únorových 4,7%.

ECB se dostala do kleští, kdy na jedné straně by bylo žádoucí uvolnit měnovou politiku, aby nedošlo k výraznému zpomalení tempa růstu ekonomiky. V tomto ohledu na ECB v posledních dnech několikrát apeloval Mezinárodní měnové fond. Na straně druhé je inflace převyšující představy ECB s výhledem na stagnaci inflace či pouze velmi pomalý pokles. Ať udělá ECB cokoli, patrně nevyhne se kritice. Z našeho pohledu je důležitý vývoj úrokových sazeb v eurozóně z toho důvodu, že je jedním z faktorů, jež rozhoduje o tom, zda dojde ke zpomalení hospodářského růstu a v jaké míře. Značná otevřenost české ekonomiky a zvláště expozice vůči zemím Evropské unie činí současnou českou ekonomiku více citlivou na vývoj v EU než v minulosti.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:30DE - PMI v průmyslu
    10:00EMU - PMI v průmyslu
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
    16:00USA - Prodeje nových domů